Zamek w Chęcinach to miejsce historyczne, które z pewnością istniało już u kresu XIII w. W 1306 r. budowla została nadana przez króla Władysława Łokietka biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie. Później znów monarcha bezpośrednio sprawował tu władzę, czyniąc z Chęcin ważne miejsce z perspektywy gospodarczej i administracyjnej. Militarne znaczenie zamku wzrosło, bo stał się miejscem koncentracji dla polskiego rycerstwa - tutaj zbierało się ono choćby przed słynną bitwą pod Płowcami (1331 r.) stoczoną z wojskami zakonu krzyżackiego.
Zamek królewski w Chęcinach miał czasy swej świetności niewiele później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. To z jego woli rozbudowano go tak, że stał się niezdobytą fortecą. Tutaj rezydowała jedna z królewskich żon Adelajda, później także siostra Elżbieta Łokietkówna. Chęciny były także w kolejnych wiekach miejscem pobytu królowych Zofii Holszańskiej i Bony. W zamku więziono również osoby zagrażające państwu - m.in. jednego z przyrodnich braci Jagiełły, który został oskarżony o podburzanie do buntu.
Gorsze czasy przyszły dla chęcińskiej budowli wraz z końcem XVI w. W trakcie rokoszu Zebrzydowskiego zniszczono fortyfikacje i zabudowania zamkowe. Fatalnie rozpoczęte stulecie również w kolejnych dziesięcioleciach nie było łaskawe dla zasłużonej budowli. Po odbudowie znów padała ona łupem Szwedów i Siedmiogrodczyków. Najeźdźcy z północy niszczyli to miejsce zresztą nie tylko podczas słynnego potopu szwedzkiego, ale również w 1707 r. podczas wojny północnej. Następnie ze starych murów czerpano już tylko budulec, powoli je rozgrabiając. Zniszczeń dopełniła I wojna światowa. Chociaż o zabezpieczeniu murów słynnej twierdzy myśleli już Stefan Żeromski czy Henryk Sienkiewicz, to na poważniejsze prace przyszło jeszcze poczekać do czasów po II wojnie światowej.
Jakie są najważniejsze atrakcje zamku w Chęcinach? Budowla została po II wojnie światowej dobrze zabezpieczona. Jako trwała ruina przeznaczona jest dla celów turystycznych. Oferta czekająca na zwiedzających jest przy tym bardzo bogata. Przede wszystkim rozpościera się stąd doskonały widok na okolicę. Poza tym trasa zwiedzania jest nadzwyczaj bogata i zróżnicowana. Można tu zapoznać się z galeriami obrazów i zdjęć, ale także odwiedzić loch, skarbiec, kaplicę i salę tortur. Istnieje też oczywiście możliwość zwiedzania poszczególnych baszt i strażnic.
Jaki jest cennik zamku w Chęcinach? Oferta jest tu dość zróżnicowana. Bazowa cena biletu normalnego to 20 zł za osobę. Można jednak korzystać z opcji ulgowej, grupowej czy biletu rodzinnego. Można także postawić na bilet premium za 500 zł dla maksymalnie 10 osób chcących wejść na zamek poza godzinami udostępniania go dla zwiedzających.
Zobacz też: Jura Krakowsko-Częstochowska to nie tylko zamki. Zobacz, jakie atrakcje czekają tu na turystów