Co z lokalizacją zamku w Bydlinie? Dawniej stanowił on jedno z jurajskich ''orlich gniazd''. Położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, znalazł się na terenie obecnego powiatu olkuskiego w województwie małopolskim. Sam Bydlin jest wsią liczącą poniżej 1 tys. mieszkańców.
Ruiny zamku w Bydlinie są dzisiaj miejscem ważnym turystycznie. Nie można więc pominąć ich długiej i ciekawej historii, która sięga XIV wieku. To właśnie z tego stulecia pochodzą pierwsze wzmianki o tym, że na wysokim i skalistym wzgórzu istnieje warownia - jedno z Orlich Gniazd strzegących granic ówczesnego Królestwa Polskiego. Budowniczym miał tu być Niemierza herbu Strzała lub jego ojciec.
Była to potem obronna rezydencja możnowładcza, która wyjątkowo często przechodziła z rąk do rąk. Chodzi m.in. o Brzezickich, Szczepanowskich i Bonerów. Miejsca tego nie ominęły także przemiany religijne, które w XVI stuleciu dotknęły ziemie Rzeczpospolitej. Tutejszy zamek rycerski został bowiem zamieniony na zbór ariański. Stało się to dzięki inicjatywie Jana Firleja. Stan ten nie trwał długo, bo jeden z jego następców jeszcze w XVI stuleciu przebudował zamek na kościół katolicki.
Nieszczęściem dla budowli stał się potop szwedzki, w czasie którego została spalona. Stało się to z rozkazu gen. Mullera - tego samego, który oblegał potem Częstochowę. Pomimo późniejszej odbudowy zamek nie wrócił już do świetności. Stopniowo był coraz bardziej zaniedbany, opuszczony i rozgrabiony.
Co ciekawe - tutejsze ruiny odegrały jeszcze historyczną rolę. Wszystko dlatego, że w listopadzie 1914 r. doszło tutaj do walk pomiędzy żołnierzami I Brygady Legionów, którzy toczyli boje z Rosjanami. Legioniści pod wodzą komendanta Trojanowskiego okopali się w ruinach zamku w Bydlinie. Później brali udział w bitwie pod Krzywopłotami. Obecnie można przespacerować się alejkami poprowadzonymi tak, by możliwe było poznanie układu okopów. Zrekonstruowano tutaj także stanowisko dowodzenia i ustawiono tablice informacyjne.
Sam zamek w Bydlinie to obecnie ruiny będące pozostałościami po murach obwodowych i budynkach gospodarczych. Ich obejście ścieżką nie zajmuje zbyt wiele czasu.
Zamek rycerski w Bydlinie wraz z okopami z I wojny światowej stanowią atrakcje turystyczne. Można do nich dość łatwo dotrzeć - parking jest zlokalizowany przy cmentarzu parafialnym, czyli ok. 200 m od ruin. Historyczne pozostałości znajdują się ok. 1 km od centrum Bydlina. Wstęp jest tu bezpłatny, ścieżki prowadzące do zabytków zaś zadbane. Oczywiście nie ma także określonych godzin wstępu.
Chociaż przyjeżdżając do Bydlina zastajemy tylko ruiny, to z drugiej strony jest to ciekawa lokalizacja przy odwiedzaniu innych zamków będących ''orlimi gniazdami''. Nie ma tu przy tym drogiego wstępu czy straganów z pamiątkami, co także należy poczytać za zaletę.
Zobacz też: Zamek Smoleń: ciekawa średniowieczna warownia do zwiedzania w letni weekend