Bezpieczne wakacje: Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed warunkami na szlakach

Wybierasz się na wakacje w góry? Tatrzański Park Narodowy wystosował do turystów specjalny komunikat. Na szlakach górskich panują trudne warunki związane z intensywnymi opadami. Co zrobić, aby uniknąć niebezpieczeństwa? Brak doświadczenia może być tutaj kluczowy.

Przed wyprawą w góry należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. W Tatrach obowiązują konkretne zasady, które mogą być kluczem do bezpiecznych wakacji. Niektóre szlaki piesze zostały zamknięte. Tych zaleceń nie warto ignorować

Zobacz wideo Znamy prognozę na sezon urlopowy 2023!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wakacje w górach mogą być niebezpieczne. Tatrzański Park Narodowy ostrzega odwiedzających 

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego opublikowały oficjalny komunikat związany z opadami deszczu skutkującymi trudnymi warunkami na szlakach turystycznych. W niektórych miejscach wędrówka może być wyjątkowo wymagająca. 

Z powodu opadów deszczu, na leśnych odcinkach szlaków jest mokro i występuje błoto oraz kałuże, a stan wody w potokach (także mniejszych ciekach przecinających szlaki) i jeziorach jest podwyższony

- czytamy w komunikacie turystycznym TPN na Facebooku. Podczas podróży w wyższe partie Tatr należy mieć na uwadze to, że tam wciąż zalega śnieg. Tego typu "wypoczynek" wymaga profesjonalnego sprzętu i doświadczenia. 

W wyższych partiach Tatr w wielu miejscach zalega jeszcze śnieg. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu - kasku, raków (nie raczków!), czekana - wraz z umiejętnością posługiwania się nimi. Niski pułap chmur ogranicza widoczność, jest ślisko. Zachowajcie ostrożność i rozsądnie planujcie ewentualne wyjścia w góry

- apelują przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Bezpieczne wakacje w górach. Nieprzestrzeganie zasad nie jest dobrym pomysłem

Aby uniknąć tragedii podczas wakacji w górach, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach

  1. Przebywanie na szlakach ze sztucznymi ułatwieniami (łańcuchy, klamry) podczas burzy jest niebezpieczne. 
  2. Topniejący śnieg może skutkować spadaniem skał ze stromych zboczy lub żlebów.
  3. Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradza się działalności taternickiej w tym rejonie. Zalecana jest również szczególna ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem. 
  4. Na szlakach w pobliżu stromych zboczy, może dochodzić do osuwania się skał, gałęzi i drzew, dlatego też na tych terenach zalecane jest noszenie kasku
  5. Podczas spotkania z niedźwiedziem, należy zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów i powoli oddalić się w przeciwnym kierunku. 

Władze TNP przypominają także, że od 1 marca do 30 listopada 2023 r. obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do świtu. W tym czasie zamknięte są także wszystkie szlaki turystyczne, rowerowe i narciarskie. Niedozwolony jest również wstęp do Jaskini Mroźnej w Dolinie Kościeliskiej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA