Największe zoo na świecie? Jakie jest największe zoo na świecie pod kątem powierzchni? Na chwilę obecną jest to obiekt Red McCombs Wildlife w Teksasie, w południowej części Stanów Zjednoczonych. Jego powierzchnia jest ogromna i rozpościera się na obszarze 12 tys. ha. Co ciekawe i warte zaznaczenia — Red McCombs Wildlife — nie jest największym zoo na świecie, biorąc pod uwagę różnorodność gatunkową. Zamieszkiwane jest bowiem przez osobniki reprezentujące jedynie 20 gatunków. Można z tego wyciągnąć prosty wniosek, że mieszkańcy największego zoo na świecie mogą cieszyć się bardzo dużą swobodą i poczuć jak w naturalnym środowisku. Jest to miejsce chętnie i tłumnie odwiedzane przez turystów.
Jak wygląda ranking największe zoo na świecie pod względem liczby mieszkańców i ich różnorodności gatunkowej? W czołówce zestawienia znajduje się kolejny obiekt zlokalizowany w Stanach Zjednoczonych. Mowa tu o Henry Doorly Zoo w mieście Omaha w stanie Nebraska. Jedno z największych zoo na świecie — biorąc pod uwagę wspomniane wyżej kryteria — nie jest obiektem ogromnych rozmiarów w porównaniu do innych podobnych miejsc na świecie. Jego powierzchnia wynosi ok. 53 ha, ale Henry Doorly Zoo wyróżnia się czymś, czego mogą mu pozazdrościć inne ogrody zoologiczne. Swój dom znalazło w nim niemal 17 tys. zwierząt, będących przedstawicielami 962 gatunków. Liczba ta robi ogromne wrażenie i pozwala ulokować obiekt na podium rankingu największych zoo na świecie z uwzględnieniem liczby zwierząt zamieszkującej jego terytorium. Henry Doorly Zoo jest także obiektem zaliczanym do największych zoo na świecie z uwzględnieniem kryterium różnorodności gatunkowej. Kto jeszcze powinien znaleźć się w tym zestawieniu? Nie sposób nie wspomnieć o Berlin Tierpark, który jest największym ogrodem zoologicznym w Europie i jednym z największych zoo na świecie. Zamieszkuje w nim ok. 20 tys. osobników, które zaliczane są do niemal 1400 gatunków. Jest to więc kolejny obiekt charakteryzujący się niebywałą różnorodnością gatunkową i dzięki temu znajdujący się na szczycie listy największych zoo na świecie.
Które obiekty można wymienić jako najlepsze i największe zoo na świecie? Lista przedstawia się następująco:
Jak się okazuje, najbardziej okazałe i najciekawsze ogrody zoologiczne można spotkać w różnych częściach świata. Wiele obiektów, poza zwierzętami lądowymi, oferuje możliwość poznania także gatunków morskich i obserwowania ich podwodnego świata. Największym na świecie zoo "wodnym", jest oceanarium Marine Life Park w Singapurze. Jego niebywałą atrakcją jest specyficzna zabudową jednego ze zbiorników wodnych. Dzięki przezroczystym panelom widz ma wrażenie, że przebywa na dnie oceanu o głębokości wynoszącej ponad 8 m. Na wysokości jego wzroku znajdują się rafy koralowe, między którymi pływają wodne stworzenia.
Gdzie należy pojechać, aby zobaczyć największe zoo w Polsce? Wiele polskich miast oferuje możliwość obcowania z różnymi gatunkami zwierząt i roślin, znajdujących się w ogrodach zoologicznych. Są to atrakcje, które przyciągają rzesze turystów, zwłaszcza rodzin z dziećmi. Wśród najbardziej znanych zoo w Polsce wymienia się zazwyczaj:
Czy wśród nich jest największe zoo w naszym kraju? Okazuje się, że nie. Aby odwiedzić największe zoo w Polsce, należy udać się nad morze — do Gdańska. Placówka powstała w 1954 r. Jego powierzchnia wynosi 126 ha i mieszka w nim ponad 1000 osobników, reprezentujących niemal 200 gatunków. Znajdziemy w nim przedstawicieli wszystkich kontynentów świata, zatem największe zoo w Polsce pod kątem powierzchni, może poszczycić się sporą różnorodnością gatunkową. Warto odwiedzić ten obiekt i przyjrzeć się jego mieszkańcom z bliska.
Zobacz też: Największe zoo w Polsce nie znajduje się w stolicy. Który ogród zoologiczny jest największy w kraju?