Największe zoo na świecie. Żyje w nim jedynie 20 gatunków zwierząt. Co to za obiekt?

Największe zoo na świecie to bardzo prestiżowy tytuł, o który walczy wiele placówek. Największy powierzchniowo ogród zoologicznym świata zajmuje 12 tys. ha, ale przy tym charakteryzuje się niewielką różnorodnością gatunkową. Jakie jeszcze obiekty zajmują wysokie pozycje w rankingu największych zoo na świecie i dlaczego?

Jakie jest największe zoo na świecie? Red McCombs Wildlife w Teksasie

Największe zoo na świecie? Jakie jest największe zoo na świecie pod kątem powierzchni? Na chwilę obecną jest to obiekt Red McCombs Wildlife w Teksasie, w południowej części Stanów Zjednoczonych. Jego powierzchnia jest ogromna i rozpościera się na obszarze 12 tys. ha. Co ciekawe i warte zaznaczenia — Red McCombs Wildlife — nie jest największym zoo na świecie, biorąc pod uwagę różnorodność gatunkową. Zamieszkiwane jest bowiem przez osobniki reprezentujące jedynie 20 gatunków. Można z tego wyciągnąć prosty wniosek, że mieszkańcy największego zoo na świecie mogą cieszyć się bardzo dużą swobodą i poczuć jak w naturalnym środowisku. Jest to miejsce chętnie i tłumnie odwiedzane przez turystów. 

Ranking: największe zoo na świecie pod względem liczby mieszkańców i różnorodności gatunkowej

Jak wygląda ranking największe zoo na świecie pod względem liczby mieszkańców i ich różnorodności gatunkowej? W czołówce zestawienia znajduje się kolejny obiekt zlokalizowany w Stanach Zjednoczonych. Mowa tu o Henry Doorly Zoo w mieście Omaha w stanie Nebraska. Jedno z największych zoo na świecie — biorąc pod uwagę wspomniane wyżej kryteria — nie jest obiektem ogromnych rozmiarów w porównaniu do innych podobnych miejsc na świecie. Jego powierzchnia wynosi ok. 53 ha, ale Henry Doorly Zoo wyróżnia się czymś, czego mogą mu pozazdrościć inne ogrody zoologiczne. Swój dom znalazło w nim niemal 17 tys. zwierząt, będących przedstawicielami 962 gatunków. Liczba ta robi ogromne wrażenie i pozwala ulokować obiekt na podium rankingu największych zoo na świecie z uwzględnieniem liczby zwierząt zamieszkującej jego terytorium. Henry Doorly Zoo jest także obiektem zaliczanym do największych zoo na świecie z uwzględnieniem kryterium różnorodności gatunkowej. Kto jeszcze powinien znaleźć się w tym zestawieniu? Nie sposób nie wspomnieć o Berlin Tierpark, który jest największym ogrodem zoologicznym w Europie i jednym z największych zoo na świecie. Zamieszkuje w nim ok. 20 tys. osobników, które zaliczane są do niemal 1400 gatunków. Jest to więc kolejny obiekt charakteryzujący się niebywałą różnorodnością gatunkową i dzięki temu znajdujący się na szczycie listy największych zoo na świecie. 

Zobacz wideo Dlaczego krokodyle płaczą? Skąd się biorą krokodyle łzy?

Największe zoo na świecie. Lista obiektów będących największymi ogrodami zoologicznymi świata:

Które obiekty można wymienić jako najlepsze i największe zoo na świecie? Lista przedstawia się następująco:

  • Berlin Tierpark 
  • Henry Doorly Zoo
  • Red McCombs Wildlife
  • Tiergarten Schönbrunn w Wiedniu
  • Animal Kingdom na Florydzie
  • Basel Zoo w Szwajcarii
  • Narodowy Ogród Zoologiczny Republiki Południowej Afryki 
  • Zoo w San Diego
  • Zoo i Oceanarium w Columbus

Jak się okazuje, najbardziej okazałe i najciekawsze ogrody zoologiczne można spotkać w różnych częściach świata. Wiele obiektów, poza zwierzętami lądowymi, oferuje możliwość poznania także gatunków morskich i obserwowania ich podwodnego świata. Największym na świecie zoo "wodnym", jest oceanarium Marine Life Park w Singapurze. Jego niebywałą atrakcją jest specyficzna zabudową jednego ze zbiorników wodnych. Dzięki przezroczystym panelom widz ma wrażenie, że przebywa na dnie oceanu o głębokości wynoszącej ponad 8 m. Na wysokości jego wzroku znajdują się rafy koralowe, między którymi pływają wodne stworzenia.

Największe zoo w Polsce. Które miasto może poszczycić się tym tytułem?

Gdzie należy pojechać, aby zobaczyć największe zoo w Polsce? Wiele polskich miast oferuje możliwość obcowania z różnymi gatunkami zwierząt i roślin, znajdujących się w ogrodach zoologicznych. Są to atrakcje, które przyciągają rzesze turystów, zwłaszcza rodzin z dziećmi. Wśród najbardziej znanych zoo w Polsce wymienia się zazwyczaj:

  • zoo w Warszawie 
  • zoo we Wrocławiu
  • zoo w Łodzi
  • zoo w Zamościu

Czy wśród nich jest największe zoo w naszym kraju? Okazuje się, że nie. Aby odwiedzić największe zoo w Polsce, należy udać się nad morze — do Gdańska. Placówka powstała w 1954 r. Jego powierzchnia wynosi 126 ha i mieszka w nim ponad 1000 osobników, reprezentujących niemal 200 gatunków. Znajdziemy w nim przedstawicieli wszystkich kontynentów świata, zatem największe zoo w Polsce pod kątem powierzchni, może poszczycić się sporą różnorodnością gatunkową. Warto odwiedzić ten obiekt i przyjrzeć się jego mieszkańcom z bliska.

Zobacz też: Największe zoo w Polsce nie znajduje się w stolicy. Który ogród zoologiczny jest największy w kraju?

Więcej o: