Co potrzebne na wyjazd do Meksyku? Zacznijmy od formalności, jakie należy załatwić, szykując się na wyjazd do Meksyku. Potrzebne dokumenty najlepiej przygotować wcześniej, aby mieć pewność, że wszystko od strony "papierkowej roboty" mamy zapięte na ostatni guzik. Jakie dokumenty będą potrzebne na wyjazd do Meksyku? Podróżując po krajach Unii Europejskiej, wystarczy sam dowód osobisty. Przekraczając jednak jej obszar (z pewnymi wyjątkami np. Turcja), musimy posiadać paszport. W przypadku podróży do Meksyku paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od dnia wjazdu do państwa. Wynika to z faktu, że pobyt w celach turystycznych w Meksyku przewidziany jest na okres nie dłuższy niż 180 dni. Jeżeli planujesz wakacyjny wyjazd do Meksyku, potrzebne dokumenty otrzymasz także na pokładzie samolotu. Chodzi o Formularz Migracyjny FM, na którym urzędnik migracyjny określa maksymalny dozwolony czas pobytu turysty w kraju. Jeżeli zastanawiasz się, czy podczas wyjazdu do Meksyku, potrzebnym dokumentem jest wiza, to odpowiedź brzmi: nie, ale należy mieć na uwadze, że chodzi o podróż w celach turystycznych.
Jakie przedmioty warto wziąć ze sobą, pakując się na wyjazd do Meksyku? Co zabrać do bagażu? Okazuje się, że przydatną rzeczą może być słownik języka hiszpańskiego. Co prawda w głównych kurortach odwiedzanych przez turystów, porozumiewanie się z personelem w języku angielskim nie powinno stanowić problemu, ale należy mieć na uwadze, że lokalni mieszkańcy mogą mieć problem ze zrozumieniem Twojego przekazu. Aby ułatwić komunikację z lokalsami, warto znać kilka podstawowych zwrotów oraz mieć ze sobą słownik. Zastanawiasz się, po co Ci potrzebny, skoro w razie czego masz telefon? Oczywiście, że tak, ale nie zawsze masz dostęp do internetu, a poza tym, dogadanie się z lokalną społecznością przy wykorzystaniu nieco już zapomnianego słownika, to może być zabawny temat do opowiadania anegdoty z wyjazdu.
Jaką walutę warto mieć ze sobą na wyjazd do Meksyku? Ile wziąć gotówki na tydzień? Odpowiedź na drugie pytanie nie będzie taka oczywista, bo zależy oczywiście od zasobności naszego portfela. Ale co warto wiedzieć, to w Meksyku bardzo popularne są napiwki, których wysokość wynosi przeważnie 10-15% wartości rachunku. Napiwki są, można powiedzieć, "niepisaną umową", a ich brak ze strony konsumenta, jest bardzo źle odbierany przez obsługę. Walutą obowiązująca w Meksyku, jest peso. W dużych ośrodkach turystycznych można płacić dolarami amerykańskimi, ale nie jest to bardzo popularny środek płatniczy. Niekiedy do wymiany większej ilości dolarów na pesos, potrzebny jest paszport. Dla turystów podróżujących z Europy cenną informacją może być to, że nie wszystkie kantory obsługują euro.
Nie zapomnij o swoim zdrowiu, planując wyjazd do Meksyku. Niezbędne rzeczy chroniące Twoje zdrowie i portfel "w razie czego", to ubezpieczenia zdrowotne. Warto wiedzieć, że w Meksyku koszt pobytu w szpitalu i leczenia, jest bardzo duży. Według szacunków może wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy dolarów za dzień. Warto pomyśleć o tym wcześniej, zwłaszcza że wyjazd do Meksyku obarczony jest pewnym ryzykiem. Dosyć powszechnymi chorobami występującymi w Meksyku, są malaria i żółta febra. Poza tym podróżni często narażeni są na infekcje bakteryjne, które powodują biegunkę, żartobliwie nazywaną "zemstą Montezumy". Aby jej uniknąć, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, m.in. nie spożywać wody z kranu, czy uważać na jedzenie kupowane na straganach.
Poniżej lista rzeczy na wyjazd do Meksyku, która zapewni Ci spokojny wyjazd wakacyjny.
Zobacz też: Meksyk - wakacje w kraju pełnym kontrastów. Turyści pokochali połączenie tradycji ze współczesnością