Polacy wpadli w sidła oszustów. Poszło o darmowe bilety na samolot, które miał oferować Ryanair

Sezon urlopowy trwa, a wiele osób decyduje się na zagraniczne wycieczki. Ich celem stają się tanie loty i oszczędności. Tutaj z pomocą miał przyjść Ryanair, oferując niemalże darmowe bilety na różnego rodzaju przeloty. Jest tutaj jedno "ale". To nie była dobra wola linii lotniczej.

Internetowe oszustwa sieją coraz większy postrach, a osoby za nie odpowiedzialne znajdują takie rozwiązania, o jakich nam się nawet nie śniło. Tym razem postanowili zaoferować ciekawą promocję, choć w teorii zrobił to sam Ryanair. W tej sytuacji powiedzenie "spadłeś mi z nieba" nabiera nowego sensu. 

Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Darmowe bilety od Ryanair. Tanie wakacje kuszą wielu, lecz tym razem lepiej odpuścić 

17 czerwca 2023 na Facebooku pojawił się nowy profil o nazwie "Ryanair Polska". Wszelkie posty, zdjęcia oraz logotypy w teorii się zgadzały i były wręcz bliźniaczo podobne, lecz nie identyczne, do tych należących w rzeczywistości do popularnej linii lotniczej. Założyciele konta natychmiast wystąpili z ciekawą kampanią promocyjną, która z pewnością wielu wydała się niezwykle atrakcyjna. Odnosi się ona do ostatnich wydarzeń, a dokładniej strajków, których skutkiem było odwołanie lotów. Wszystko wskazywało na to, że "Ryanair" chce w ten sposób przeprosić swoich pasażerów i zaoferować im pewną rekompensatę, jaką ma być karta podróżnicza (Flypass), której koszt to jedynie kilka złotych. To bardzo niska cena, jak za "dowolną liczbę lotów przez następne pół roku". 

Ryanair oszukuje swoich pasażerów? Linie lotnicze nie mają z tym nic wspólnego

Jak zauważa CERT Orange Polska, świeżo utworzony profil ma zaledwie kilka polubień, co z pewnością powinno być czerwoną lampką ostrzegawczą. Mimo tego, chętnych na udział w akcji nie brakuje. W tym przypadku oszuści udostępniają link, który przenosi użytkownika do witryny udającej tę należącą do prawdziwego przewoźnika. Po kliknięciu w link aktywacyjny należy wypełnić ankietę i dokonać płatności. Największy problem pojawia się wtedy, gdy taka osoba korzysta z telefonu zamiast komputera, ponieważ mały ekran powoduje, że trudno dopatrzyć się w tym oszustwa

To standard w tego typu atakach - nie dość, że mały ekran, to jeszcze pasek adres ukrywający się po przewijaniu, nie widać więc, że domena nie ma nic wspólnego z tanią linią lotniczą

- informują przedstawiciele CERT Orange Polska. Warto zaznaczyć, że na tym etapie oferta już uległa zmianie, gdyż wspomniana karta podarunkowa ma jednak obowiązywać na zaledwie sześć lotów i jest przeceniona z 802 zł na 9 zł. W tym przypadku nie chodzi wyłącznie o wyłudzenie danych, ale także numeru karty płatniczej i dokonanie transakcji, dzięki której oszuści będą mogli pobrać więcej środków. Oczywistym faktem jest również to, że "zakupiony produkt" nigdy nie dotrze do swojego właściciela, a linie Ryanair nie udostępnią mu darmowego miejsca w samolocie. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA