W tym europejskim miejscu lepiej nie używaj telefonu. Raj dla turystów wprowadza nietypowe zasady

W ostatnich czasach dużo się słyszy o ograniczeniach wprowadzanych wobec turystów. Jedno z europejskich wybrzeży postanowiło zachęcać tym razem do odkładania telefonów. W ten sposób dążą do osiągnięcia statusu "pierwszej na świecie wyspy bez telefonów" i jednocześnie pokazać, że świat bez tego może być znacznie ciekawszy.

Ograniczenia, które są wprowadzane dla turystów w wielu krajach, służą przede wszystkim temu, aby liczba przyjezdnych osób przede wszystkim nie wpłynęła źle na środowisko, jak i nie przytłoczyła mieszkańców danego regionu niecodziennymi zachowaniami. Tak się dzieje między innymi we Włoszech, gdzie wprowadzane są limity odwiedzin, oraz opłaty za wstęp na plażę. Władze jednej z europejskich wysp postanowiły postawić na nieco inny krok i apelują do turystów, aby po przyjeździe schować urządzenia elektroniczne, a następnie cieszyć się widokami. 

Zobacz wideo Mai Hyży ślub marzeń: Chciałabym wyjechać za granicę, w boho, z wiankiem

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Pierwsza wyspa bez telefonu. Chodzi przede wszystkim o świadomość społeczną  

Ulko-Tammio (Ulgostamio) to fińska niezamieszkała wyspa położona na Morzu Bałtyckim, dokładnie w Zatoce Fińskiej - to właśnie tutaj władze postanowiły zachęcać turystów do odłożenia telefonu. Chcą jednocześnie stać się pierwszą na świecie "wyspą bez telefonów". Osoby, które planują podróż do Parku Narodowego, który jest częścią Ulko-Tammio zostaną poproszeni o schowanie telefonów do kieszeni, zaprzestanie robienia zdjęć oraz korzystania z mediów społecznościowych. 

Zachęcamy odwiedzających do dobrowolnego odłożenia telefonów i skupienia się na naturze zamiast na telefonach. To wspaniała inicjatywa, którą można wdrożyć również w innych miejscach przyrodniczych i rekreacyjnych

- powiedział Joel Heino z Parks and Wildlife Finland.
Dla osób, które nie są gotowe na to, aby odłożyć telefony, jest jedna pocieszająca wiadomość - nie ma obowiązku chowania takich urządzeń, jednak chodzi tu o uświadamianie ludziom, że wrzucanie rzeczy w internet, zabiera im możliwość przeżywania rzeczy na żywo i cieszenia się chwilą. 

Psychologowie są zgodni. Brak telefonu może poprawić samopoczucie 

Specjalista i psycholog Terhi Mustonen z Sosped Foundation, która jest organizacją pozarządową, zajmującą się opieką społeczną, powiedział: 

Ludzie nie powinni być cały czas przyklejeni do ekranów. Nawet krótki cyfrowy post może być przydatny i poprawić nasze samopoczucie oraz pomóc złagodzić objawy lęku i depresji

Badania, które zostały przeprowadzone jeszcze przed pandemią, potwierdzają, że wiele rodzin planowała latem zrobić "detox cyfrowy", gdyż obawiano się, że dzieci spędzają zbyt dużo czasu przed ekranem telefonu, lub przed grami komputerowymi. 

Może Ci się też spodobać:
- Oto, co oznaczają kolory flag na plaży. Niektóre z nich są bardzo rzadkie. "Odważni" mogą dostać mandat
- Jak przygotować się na weekend w górach? O tych rzeczach lepiej nie zapomnieć. Chodzi o bezpieczeństwo
- Idealne miejsca na wakacje w Polsce dla seniorów. Zregenerują tu siły i zobaczą piękne widoki

Więcej o: