Tych gestów lepiej nie wykonuj na wakacjach. Oznaczają zupełnie coś innego niż w Polsce

Trudność w komunikacji z obcokrajowcami może stanowić nie tylko bariera językowa. Okazuje się, że także wiele gestów za granicą może zostać niezrozumianych lub wręcz uznanych za obraźliwe czy wulgarne. Jeśli więc wybierasz się w te wakacje poza Polskę, lepiej sprawdź, czego i gdzie unikać.

Komunikacja niewerbalna odgrywa ogromną rolę w naszym codziennym życiu. Wiele z takich komunikatów wysyłamy wręcz nieświadomie. Należą do nich też gesty, które czasami wyrażają nawet lepiej niż słowa to, co mamy na myśli. Niestety nawet najpopularniejsze z nich nie wszędzie będą odczytane tak samo.

Zobacz wideo Aplikacje przydatne w nauce języków obcych

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Gesty, które są obraźliwe za granicą. Unikaj ich, jeśli nie chcesz być uznany za osobę wulgarną

Jeden z najpopularniejszych gestów, które pozornie mają jednoznacznie pozytywne znaczenie, to uniesiony w górę kciuk. Zupełnie odmienne znaczenie ma on jednak w Afganistanie, Iranie, Australii, Grecji, a także niektórych regionach Włoch. W tych miejscach uniesienie podniesionego kciuka oznacza, że mamy kogoś w głębokim poważaniu. Podobnie sytuacja wygląda z innym popularnym pozytywnym gestem: "OK", czyli kółeczkiem utworzonym z kciuka i palca wskazującego. Na bliskim Wschodzie, w Turcji, Francji oraz w części Ameryki Południowej gest ten symbolizuje pewną tylną część ciała, gdzie słońce zazwyczaj nie dochodzi.

Za obraźliwy może być uznany także gest znany u nas jako gest zwycięstwa, czyli uniesione w kształcie litery V palce wskazujący i środkowy. Dotyczy to Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii i Nowej Zelandii. Jeśli ten gest wykonamy w wymienionych krajach, ale kierując dłoń wierzchem do osoby naprzeciwko nas, będzie to równoznaczne z wulgarnym pokazaniem środkowego palca.

Te gesty będą źródłem nieporozumienia poza Polską. Lepiej użyć słów

Gest, który wywoła sporo nieporozumień, a przy okazji prawdopodobnie zostanie uznany za obraźliwy, to tzw. rogi, czyli wyprostowanie palca wskakującego i małego, podczas gdy pozostałe są zgięte. Można go często zobaczyć na koncertach rockowych i metalowych, choć użyty poza nimi również zazwyczaj oznaczać będzie dobrą zabawę. Wyjątek stanowią Włochy i Hiszpania, gdzie gest symbolizuje rogi doprawiane przez niewiernych partnerów.

Jeśli wybieramy się do Ameryki Łacińskiej, lepiej zawczasu dowiedzieć się, jak w lokalnym języku określane są pieniądze i czynności z nimi związane. Okazuje się bowiem, że jeśli spróbujemy wesprzeć się gestem pocierania kciuka o palec wskazujący i środkowy, nie dojdziemy do porozumienia. W Ameryce Łacińskiej to samo znaczenie ma ruch całą dłonią przypominający odkręcanie kurka.

Na koniec warto wspomnieć różnicę, która co prawda nie jest obraźliwa, ale może powodować najwięcej zamieszania. W większości krajów świata kręcenie głową oznacza "nie", a kiwanie - "tak". Tymczasem w Bułgarii, byłych krajach bałkańskich, Turcji, Iranie i części Indii jest dokładnie na odwrót.

Więcej o: