Polskie lotnisko rozważa zniesienie limitów. Trwają prace nad urządzeniem, które ma w tym pomóc

Każda osoba podróżująca samolotami wie, jak uciążliwe mogą być limity obowiązujące na lotniskach. Oczywiście są one związane z naszym bezpieczeństwem, więc musimy je zaakceptować. Okazuje się jednak, że być może limity na lotnisku będą zniesione bez poświęcenia bezpieczeństwa. Co w tym pomoże?

Urządzenie, które pozwoliłoby znieść obowiązujące limity na lotnisku to specjalny skaner, a dotyczy to konkretnie obowiązującego obecnie ograniczenia do 100 ml płynu w bagażu podręcznym. Rozwiązanie takie chce wprowadzić Lotnisko Chopina w Warszawie, a testy skuteczności urządzenia już trwają.

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Lotnisko Chopina może znieść limity płynów w bagażu podręcznym. Na jakim etapie są prace?

Opracowywany skaner miałby ułatwić odprawę, gdyż pasażerowie nie musieliby już wyjmować z bagażu podręcznego posiadanych płynów, ani elektroniki. Zawartość zostałaby sprawdzona przez urządzenie wykorzystujące zaawansowaną technologię.

Sprawdzamy możliwości tego urządzenia, jak funkcjonuje i na ile przyspiesza odprawę

- wyjaśnia w rozmowie z portalem Interia Piotr Rudzki, główny specjalista w zespole prasowym Polskie Porty Lotnicze.

Należy przy tym zaznaczyć, że na chwilę obecną niemożliwe jest określenie, kiedy testowane rozwiązanie mogłoby zostać oficjalnie wprowadzone. Nawet jeśli testy zakończą się pozytywnie, Lotnisko Chopina musiałoby przeprowadzić duże zmiany, a z tym związane oczywiście też wydatki.

Przy istniejącej infrastrukturze nie bylibyśmy w stanie korzystać z nowych skanerów. Aby móc to zrobić, wcześniej należałoby przebudować całą linię kontroli bezpieczeństwa lotniska

- dodaje Rudzki. Podkreśla również, że priorytetem przy wprowadzeniu nowego rozwiązania będzie zapewnienie pełnego bezpieczeństwa. Ponadto konieczne będzie spełnienie wszystkich wymogów Brukseli, która wprowadziła obecny limit. Niemniej jest to optymistyczna perspektywa na przyszłość.

Limit płynów w samolocie znoszony na lotniskach. Tu stosuje się nowoczesne skanery 3D

Choć na polskim lotnisku prace nad zniesieniem limitów dopiero trwają, to w niektórych miejscach ograniczenie 100 ml płynów w bagażu podręcznym już nie obowiązuje. W zeszłym tygodniu, 28 czerwca, fińskie lotnisko w Helsinkach zwiększyło ten limit do 2 litrów płynów. Taką samą decyzję podjęto na początku kwietnia na lotnisku Londyn-City. Natomiast irlandzki port lotniczy Shannon pozwala przewozić wodę, kosmetyki, leki i żywność w dowolnych pojemnościach. Nowoczesne skanery 3D są też już stosowane na amsterdamskim lotnisku Schiphol oraz na tokijskim Haneda, a prace nad podobnymi rozwiązaniami trwają również w portach lotniczych w Monachium i na lotnisku Orly w Paryżu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA