Największe jezioro Ameryki Południowej. Titicaca najpopularniejsza, jednak nie największa

Jakie jest największe jezioro Ameryki Południowej? Choć zbiorniki wodne na tym kontynencie nie mają tak imponujących rozmiarów, jak jeziora Ameryki Północnej, to i tutaj znajdziemy kilku rekordzistów. Jeziora Ameryki Południowej to jeziora lagunowe, polodowcowe lub tektoniczne.

Titicaca: jezioro rekordów

Jednym z najbardziej znanych jezior Ameryki Południowej jest Titicaca. Jezioro to nie jest co prawda największym jeziorem tego kontynentu, jednak powierzchnia 8372 km2 pozwala mu znaleźć się na najniższym stopniu podium. Niektórzy twierdzą, że Titicaca jest największym zarówno pod względem powierzchni, jak i objętości wody jeziorem w Ameryce Południowej z uwagi na fakt, iż dzierżąca palmę pierwszeństwa Laguna Maracaibo nie do końca słusznie nazywana jest jeziorem. Niezależnie jednak od tego, czy uznamy, że to jednak Maracaibo jest największym jeziorem Ameryki Południowej, jezioro Titicaca i tak jest rekordowe. Jest to bowiem największe jezioro wysokogórskie na Ziemi, a na dodatek najwyżej położone jezioro, na którym uprawiana jest żegluga statkami handlowymi.

Titicaca. Zdjęcie ilustracyjneTiticaca. Zdjęcie ilustracyjne istock / filrom

Lustro jeziora Titicaca położone jest na wysokości 3812 m n.p.m. Akwen składa się z dwóch części połączonych cieśniną. Titicaca jest jeziorem tektonicznym, powstało najprawdopodobniej w miocenie. Jego nazwa pochodzi z indiańskiego języka keczua i oznacza w wolnym tłumaczeniu pumę polującą na królika (z uwagi na kształt przypominający te dwa zwierzęta). Położone na terenie Peru i Boliwii, rozpościera się pomiędzy wschodnimi i zachodnimi pasmami Andów.

Maracaibo: jezioro wiecznej burzy

Największym akwenem Ameryki Południowej jest Maracaibo. Jezioro to ma ponad 14 tys. km2 powierzchni i położone jest na poziomie powierzchni morza, w północno-zachodniej Wenezueli. Jednak Lago de Maracaibo nie przez wszystkich uważane jest za największe naturalne jezioro w Ameryce Południowej. Specjaliści utrzymują, iż geomorfologicznie Maracaibo nie jest jeziorem, a zatoką morską, ponieważ łączy się z Zatoką Wenezuelską (a co za tym idzie Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim) z pomocą cieśniny. Ponieważ jednak woda w akwenie jest wysłodzona, zwykło się go nazywać jeziorem. Na pewno jest to jednak największa laguna świata.

Maracaibo. Zdjęcie ilustracyjneMaracaibo. Zdjęcie ilustracyjne istock / Andryjons2401

Tym, co odróżnia Maracaibo od innych zbiorników wodnych, jest występujący tu fenomen przyrodniczy, polegający na niezwykle intensywnych wyładowaniach atmosferycznych. Występują one u ujścia rzeki Catatumbo do jeziora Maracaibo, trwają od 140 do nawet 160 dni w roku, często przez 10 godzin dziennie, a światło wytwarzane przez wyładowania widoczne jest z ogromnej odległości. Zjawisko to określane jest mianem ''wiecznej burzy'', towarzyszy mu około 280 piorunów na godzinę i nikogo chyba nie zdziwi fakt, że trafiło ono do Księgi Rekordów Guinnessa.

Zobacz wideo Skąd się bierze zmącona woda nad polskim morzem?

Największe jezioro w Ameryce Południowej: jeśli nie Maracaibo, to co?

Jeśli największe jezioro w Ameryce Południowej, Maracaibo, potraktować jako morską zatokę, z uwagi na łączący je z oceanem wąski przesmyk, to miano największego jeziora kontynentu powinno wówczas przypaść drugiemu pod względem powierzchni akwenowi, jakim jest Lagoa dos Patos.

Lagoa dos Patos. Zdjęcie ilustracyjneLagoa dos Patos. Zdjęcie ilustracyjne istock / reisegraf

Nazwa tego jeziora lagunowego o charakterze przepływowym, położonego w południowo-wschodniej Brazylii, oznacza lagunę kaczek. Lagoa dos Patos jest oddzielone od Oceanu Atlantyckiego mierzeją o szerokości około 8 km. Z całą pewnością jest drugą co do wielkości laguną świata. Ze swoimi ponad 10 tysiącami km2 powierzchni traktowane jest jednak jako drugie pod względem powierzchni jezioro Ameryki Południowej. Jest za to zdecydowanie największym jeziorem Brazylii.

10 największych jezior Ameryki Południowej

Chcąc wskazać 10 największych jezior Ameryki Południowej, oprócz Maracaibo, Lagoa dos Patos i Titicaca wspomnieć należy:

  • Lagoa Mirim – lagunę położoną na granicy Brazylii i Urugwaju, o powierzchni ponad 3500 km2, połączoną Kanałem São Gonçalo z Lagoa dos Patos,
  • Poopó – wyschnięte bezodpływowe słone jezioro w Boliwii o powierzchni 2500 km2, niegdyś trzecie pod względem wielkości wysokogórskie jezioro na Ziemi, w 2015 roku wyschło całkowicie, a na jego miejscu rozciąga się obecnie pustynia,
  • Lago Buenos Aires (lub Lago General Carrera) – jezioro w Chile i południowej Argentynie, z powierzchnią 2400 km2 jest największym jeziorem w Patagonii,
  • Mar Chiquita – słone jezioro bezodpływowe północnej Argentyny, jedno z największych słonych jezior na Ziemi, jego wielkość waha się od 1000 do 6000 km2, stanowi rezerwat biosfery UNESCO,
  • Lago Argentino – jedno z największych jezior Argentyny (ok. 1500 km2), położone w Andach Patagońskich,
  • Viedma – jezioro argentyńskie, położone w Andach Patagońskich, blisko granicy z Chile (ok. 1100 km2),
  • O’Higgins, znane też jako Lago San Martin – jezioro na pograniczu Chile i Argentyny o powierzchni 1013 km2, położone w Andach Patagońskich, jest najgłębszym jeziorem Ameryki Południowej i zarazem czwartym pod względem głębokości jeziorem świata.

Zobacz też: Skywalk - Chorwacja oferuje spacer w chmurach z zapierającymi dech w piersiach widokami

Więcej o:
Copyright © Agora SA