Jednym z najbardziej znanych jezior Ameryki Południowej jest Titicaca. Jezioro to nie jest co prawda największym jeziorem tego kontynentu, jednak powierzchnia 8372 km2 pozwala mu znaleźć się na najniższym stopniu podium. Niektórzy twierdzą, że Titicaca jest największym zarówno pod względem powierzchni, jak i objętości wody jeziorem w Ameryce Południowej z uwagi na fakt, iż dzierżąca palmę pierwszeństwa Laguna Maracaibo nie do końca słusznie nazywana jest jeziorem. Niezależnie jednak od tego, czy uznamy, że to jednak Maracaibo jest największym jeziorem Ameryki Południowej, jezioro Titicaca i tak jest rekordowe. Jest to bowiem największe jezioro wysokogórskie na Ziemi, a na dodatek najwyżej położone jezioro, na którym uprawiana jest żegluga statkami handlowymi.
Lustro jeziora Titicaca położone jest na wysokości 3812 m n.p.m. Akwen składa się z dwóch części połączonych cieśniną. Titicaca jest jeziorem tektonicznym, powstało najprawdopodobniej w miocenie. Jego nazwa pochodzi z indiańskiego języka keczua i oznacza w wolnym tłumaczeniu pumę polującą na królika (z uwagi na kształt przypominający te dwa zwierzęta). Położone na terenie Peru i Boliwii, rozpościera się pomiędzy wschodnimi i zachodnimi pasmami Andów.
Największym akwenem Ameryki Południowej jest Maracaibo. Jezioro to ma ponad 14 tys. km2 powierzchni i położone jest na poziomie powierzchni morza, w północno-zachodniej Wenezueli. Jednak Lago de Maracaibo nie przez wszystkich uważane jest za największe naturalne jezioro w Ameryce Południowej. Specjaliści utrzymują, iż geomorfologicznie Maracaibo nie jest jeziorem, a zatoką morską, ponieważ łączy się z Zatoką Wenezuelską (a co za tym idzie Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim) z pomocą cieśniny. Ponieważ jednak woda w akwenie jest wysłodzona, zwykło się go nazywać jeziorem. Na pewno jest to jednak największa laguna świata.
Tym, co odróżnia Maracaibo od innych zbiorników wodnych, jest występujący tu fenomen przyrodniczy, polegający na niezwykle intensywnych wyładowaniach atmosferycznych. Występują one u ujścia rzeki Catatumbo do jeziora Maracaibo, trwają od 140 do nawet 160 dni w roku, często przez 10 godzin dziennie, a światło wytwarzane przez wyładowania widoczne jest z ogromnej odległości. Zjawisko to określane jest mianem ''wiecznej burzy'', towarzyszy mu około 280 piorunów na godzinę i nikogo chyba nie zdziwi fakt, że trafiło ono do Księgi Rekordów Guinnessa.
Jeśli największe jezioro w Ameryce Południowej, Maracaibo, potraktować jako morską zatokę, z uwagi na łączący je z oceanem wąski przesmyk, to miano największego jeziora kontynentu powinno wówczas przypaść drugiemu pod względem powierzchni akwenowi, jakim jest Lagoa dos Patos.
Nazwa tego jeziora lagunowego o charakterze przepływowym, położonego w południowo-wschodniej Brazylii, oznacza lagunę kaczek. Lagoa dos Patos jest oddzielone od Oceanu Atlantyckiego mierzeją o szerokości około 8 km. Z całą pewnością jest drugą co do wielkości laguną świata. Ze swoimi ponad 10 tysiącami km2 powierzchni traktowane jest jednak jako drugie pod względem powierzchni jezioro Ameryki Południowej. Jest za to zdecydowanie największym jeziorem Brazylii.
Chcąc wskazać 10 największych jezior Ameryki Południowej, oprócz Maracaibo, Lagoa dos Patos i Titicaca wspomnieć należy:
Zobacz też: Skywalk - Chorwacja oferuje spacer w chmurach z zapierającymi dech w piersiach widokami