Jeśli masz taki kod PIN do karty, lepiej go zmień. Dla złodzieja jego rozszyfrowanie to bułka z masłem

Aktualnie większość ludzi chętnie korzysta z bezgotówkowych form płatności. W tym celu najczęściej sięgają po karty płatnicze, które, powyżej określonej kwoty, wymagają podania kodu PIN ustalonego przez daną osobę. Wymyślając go, warto pamiętać, że jest to pewnego rodzaju klucz do naszych pieniędzy.

Kod PIN, czyli Personal Identification Number to szyk cyfr, które umożliwiają korzystanie z karty, w tym dokonywanie transakcji oraz wypłacanie i wpłacanie gotówki. Bardzo ważne jest, aby znał go jedynie właściciel konta bankowego, jednak to nie jedyna zasada decydująca o poziomie bezpieczeństwa. Okazuje się, że niektóre kody mogą być wyjątkowo łakomym kąskiem dla złodziei. Co takiego sprawia, że łatwo je odgadnąć? Lepiej tego nie ignorować. 

Zobacz wideo Jakie zagrożenia wiążą się z płatnościami odroczonymi?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Masz taki kod PIN do karty? Jesteś o krok od stania się ofiarą złodziei pieniędzy 

Każda karta płatnicza, którą przekazuje bank, posiada przypisany do siebie kod PIN, jednak ten można zmodyfikować według własnych upodobań. Wiele osób decyduje się na to na przykład ze względu na trudność w zapamiętaniu automatycznie wygenerowanego kodu. Warto jednak pamiętać, że jest to podstawowa ochrona środków na koncie, przez co wybieranie banalnych kombinacji lub cyfr związanych bezpośrednio z użytkownikiem karty może nieść za sobą spore konsekwencje. W przypadku zgubienia portfela lub jego kradzieży osoby, które chcą dostać się do naszych pieniędzy, w pierwszej kolejności sprawdzą najbardziej popularne kody. Jeżeli wśród nich jest nasz, możemy pożegnać się z oszczędnościami.

Najbardziej niebezpieczny kod PIN. W ten sposób ułatwiasz złodziejowi "pracę"

Nick Berry, analityk danych firmy Meta, na podstawie wieloletnich obserwacji stworzył listę, na której umieścił najbardziej zagrożone i łatwe do rozszyfrowania kody używane przez ludzi. Wśród nich znajdują się takie PIN'y, jak: 

 • kod 1234, 
 • kod 0000,
 • kod 1111,
 • kod 1212,
 • kod 7777, 
 • kod 1004, 
 • kod 2000, 
 • kod 4444, 
 • kod 2222,
 • kod 6969, 
 • kod 2580.

Zatem jeżeli używasz jednego z nich, lepiej pomyśl o zmianie, aby zwiększyć ochronę swoich pieniędzy. W przypadku osób, które mają problem z zapamiętaniem nowych kodów, warto sięgnąć po klasyczny notatnik, w którym zostaną zapisane cyfry, bez szczegółowego opisu, czego dotyczą. Tego typu informacji lepiej nie zapisywać w telefonie, ponieważ złodziej, który wejdzie w jego posiadanie, będzie miał ułatwioną sprawę. Ponadto takich treści pod żadnym pozorem nie wolno umieszczać na powierzchni karty płatniczej bądź w portfelu. Aby dodatkowo się zabezpieczyć, warto skorzystać z opcji uwierzytelnienia dwuskładnikowego w aplikacji bankowej. Wtedy każda większa transakcja kartą będzie musiała zostać przez nas potwierdzona. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.