Wakacje już w pełni i coraz więcej osób planuje wyjazdy. Nie koniecznie chodzi o długie urlopy trwające tydzień czy dwa. Wypady mogą być również weekendowe lub dzienne. Polski Instytut Ekonomiczny opublikował statystyki, które pokazują, że coraz więcej rodaków planuje wyjazdy. Dowiedzieli się również, gdzie Polacy planują pojechać latem tego roku.
Więcej ciekawych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W zależności od źródła badań, w 2023 roku na wakacje, które trwać będą przynajmniej dwa dni, zamierza wyjechać od 55 do 65 proc. badanych Polaków. Jakikolwiek brak planów wyjazdowych jest deklarowany w zakresie od 14 do 28 proc. badanych. W danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystycznych można zobaczyć, że liczba turystów krajowych korzystających z noclegów w Polsce wzrosła o 12 proc. podczas pierwszych czterech miesięcy 2023 roku w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. Okazała ilość wyjazdów krajowych, jest jednak planowana na miesiące wakacyjne, czyli lipiec i sierpień. Jeśli jednak chodzi o wyjazdy zagraniczne, najwięcej z nich odbywać się będzie we wrześniu. Tak jak w poprzednich latach, znaczna część osób swój urlop planuje spędzić w kraju, tak zadeklarowało 59 proc. badanych. Najbardziej obleganym kierunkiem jest Bałtyk, gdzie wyjazd planuje od 27 do 37 proc. respondentów. Następne na liście pojawiły się góry, w które planuje jechać od 15 do 22 proc. pytanych, a na Mazury z kolei wybiera się od ośmiu do 19 proc. Jeśli chodzi o wakacje za granicą, najczęściej badani planują odpoczynek w:
Najczęstszym problemem powstrzymującym Polaków przed wyjazdami są pieniądze. Brak wystarczających środków został zadeklarowany przez od 41 do 50 proc. badanych. 18 proc. respondentów chce przeznaczyć środki na inny cel niż wakacje, a 15 proc. boryka się z problemami zdrowotnymi. Polacy nie planują również długich wyjazdów. Według Polskiej Organizacji Turystycznej, na co najwięcej tydzień wyjedzie aż 65 proc. badanych. Większa liczba osób wyjeżdżających na wakacje nie oznacza, że będą one tańsze. Według badań Providenta Polacy wydadzą na wyjazd średnio 3200 złotych, czyli o 474 złotych więcej niż rok wcześniej. Deklaracje Polaków dotyczące tegorocznych wyjazdów zaczynają wracać do poziomu, który został utrwalony przed wybuchem pandemii. Nie tylko rośnie liczba wyjeżdżających na wakacje osób, ale coraz więcej z nich jedzie za granice.