To malownicze miasto jest położone nieopodal Morza Bałtyckiego. Turyści zachwycają się nim od lat

Lubeka to miasto leżące nad Zatoką Lubecką w Niemczech. W średniowieczu była jednym z najpotężniejszych miast portowych i kupieckich, stała też na czele Hanzy. Dzisiaj natomiast przyciąga rzesze turystów, których zachwyca jej piękno. Co warto odwiedzić w Lubece?

Lubeka swój okres świetności przeżywała od XIII do XV wieku. To właśnie w tym czasie powstała Hanza, czyli organizacja handlowa, do której należało wiele europejskich miast leżących na terenach od dzisiejszej Holandii po Estonii. W jej skład wchodziły m.in. Gdańsk i Elbląg, a ten pierwszy był nawet zakładany na wzór Lubeki, która stała na czele całej organizacji. I choć mówimy tu o przeszłości, to Lubeka ma sporo do zaoferowania także i dzisiaj.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Lubeka: co warto zobaczyć? To idealne miasto na weekendowy wyjazd

Ze Szczecina do Lubeki samochodem lub pociągiem dotrzemy w około 3,5 godziny, więc jest to doskonała propozycja na weekendowy wyjazd. Samo miasto ma nieco ponad 200 tys. mieszkańców, więc jest nieco mniejsze niż np. Gdynia. Większość zabytków Starego Miasta jest jednak położonych blisko siebie, co ułatwia zwiedzanie. To zaś warto zacząć od ratusza, który jest połączeniem architektury romańskiej ze strzelistym gotykiem i ozdobnymi elementami sztuki renesansowej. Nieopodal znajduje się Brama Holsztyńska wraz z pozostałościami dawnych murów miejskich. Na uwagę zasługuje również Kościół Mariacki.

Lubeka imponuje także bardziej współczesną historią. To tutaj urodził się laureat Nagrody Nobla z 1929, Tomasz Mann. W Domu Buddenbrooków dostępna jest ekspozycja pamiątek po autorze. W Lubece znajduje się też Dom Güntera Grassa oraz Muzeum Willego Brandta.

 

Lubeka to stolica marcepanu. Miasto oferuje też wypoczynek nad morzem

W Lubece warto również zainteresować się licznymi restauracjami, które zresztą będą świetną okazją do regeneracji sił pomiędzy zwiedzaniem kolejnych zabytków. Skosztujemy tu pysznych lokalnych napojów oraz wędlin. Oczywiście nie możemy przy tym zapomnieć o marcepanie, który jest powodem dumy Lubeki. Wiosną i latem w okolicach Bramy Holsztyńskiej znajdziemy wiele straganów, gdzie skosztujemy tego smakołyku.

Pamiętajmy też, że Lubeka jest położona zaledwie około 20 km od Morza Bałtyckiego. W nadmorskiej dzielnicy miasta znajduje się kurort Travemünde z piaszczystą plażą i pięknymi widokami na Bałtyk, które można podziwiać, spacerując deptakami Travepromenade i Priwallpromenade. Ponadto ciekawą atrakcją jest tu dostępny dla zwiedzających czteromasztowy żaglowiec "Passat" czy też zabytkowa latarnia morska.

 
Więcej o: