Ten europejski kraj zachwyca zabytkami i widokami. Mimo to nadal odwiedza go zaledwie garstka turystów

Kierunkiem podróży wartym rozważenia tego lata jest Macedonia. Wakacje w tym kraju nie są często wybierane przez Polaków. Okazuje się jednak, że sporo nas omija. Macedonia Północna ma bardzo ciekawą kulturę, imponujące zabytki i piękne krajobrazy. Przybliżamy niektóre szczególnie ciekawe atrakcje.

Macedonia Północna położona jest na Półwyspie Bałkańskim. Jest to jedno z najrzadziej odwiedzanych państw w Europie. Fakt ten może być jednak dodatkową zaletą Macedonii, gdyż znajdziemy tu wszystkie zalety Bałkanów bez uciążliwych tłumów zwiedzających. Co zatem warto wiedzieć przed podróż w tym kierunku?

Zobacz wideo Kibice świętowali pierwszy w historii występ Macedonii Północnej na Euro. W radości nie przeszkodziła im porażka z Austrią

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Macedonia wakacje, co warto wiedzieć? Sprawdź, jaka waluta obowiązuje i jakie dokumenty musisz mieć 

Jedną z podstawowych informacji dotyczących podróży do Macedonii są wymagane dokumenty. Przy przekroczeniu granicy będziemy musieli posiadać paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty ważny przez minimum trzy miesiące od daty planowanego wyjazdu. Przy wyjazdach krótszych niż 90 dni wiza nie jest wymagana, ale pobyt dłuższy niż 24 godziny wiąże się z obowiązkiem meldunkowym. Choć obowiązek ten ciąży na właścicielu hotelu itp., to karą zazwyczaj obciążony jest cudzoziemiec. Warto więc upewnić się, że wszystkie formalności zostały dopełnione. W przeciwnym razie możemy zapłacić od 100 do 500 euro grzywny, a nawet dostać dwuletni zakaz wjazdu do kraju.

Walutą obowiązującą w Macedonii Północnej jest denar macedoński, który ma wartość około 0,076 zł. Jeśli natomiast chodzi o wymianę waluty, znacznie bardziej opłacalne jest wymienienie pieniędzy na euro w Polsce i późniejsza wymiana na denary już na miejscu.

Macedonia wakacje 2023. Co warto zobaczyć podczas pobytu?

Odwiedzając Macedonię koniecznie, musimy zwiedzić Skopje, czyli stolicę kraju. Znajdziemy tu ogrom monumentalnych pomników, fontann i budynków o pseudo antycznej architekturze. Nie brakuje tu również potureckich zabytków. Są to zatem m.in. meczety, karawanseraje i hamamy (czyli łaźnie). Nie zapominajmy też o Starym Bazarze. Stobi natomiast to ruiny największe antyczne miasto Macedonii. Oczywiście w tym miejscu nie można też zapomnieć o perle Macedonii, którą jest Ochryda wraz z Jeziorem Ochrydzkim wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Miejsce to słynie z kilkunastu średniowiecznych cerkwi, z czego najważniejsza jest cerkiew św. Zofii z unikatowymi freskami i świątynia św. Jana Kaneo. Podróżnicy, których bardziej od historii interesuje natura, z pewnością docenią Park Narodowy Mawrowo i góry Korab, czyli najwyższe i najdziksze góry Macedonii. Tutejsze krajobrazy to. m.in. kanion Radiki, Jezioro Mawrowskie czy Szar Płanina. Odwiedzając jedną z górskich wiosek, takich jak Galicznik lub Lazaropole, możemy natomiast poznać miejscową społecznością Mijaków.

Więcej o:
Copyright © Agora SA