Zapadła decyzja. Lotnisko Chopina zostanie zamknięte. Wkrótce ma powstać nowy port lotniczy

Podjęto decyzję w sprawie Lotniska Chopina w Warszawie. Loty cywilne zostaną wstrzymane i skierowane na budujący się niedaleko nowy port lotniczy. To kwestia sporna między politykami, którzy nie doszli jeszcze do wniosku, czy to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie.

To już postanowione - z Lotniska Chopina w Warszawie znikną loty cywilne. Zostaną one przeniesione na powstający nieopodal Centralny Port Komunikacyjny. Rozstrzygnięto wreszcie spór o Okęcie, który trwał od kilku lat. Pomimo podjętych decyzji nie wszyscy są zadowoleni z takiego rozwiązania.

Zobacz wideo O co chodzi w sporze kontrolerów ruchu lotniczego z PAŻP? Garwolińska: Nie chodzi o pieniądze

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wstrzymanie lotów na Lotnisku Chopina. Padła ważna decyzja

Niedawno opublikowano projekt rządowej strategii dla branży lotniczej, z którego wynika, że Lotnisko Chopina w Warszawie ostatecznie zostanie zamknięte dla lotów cywilnych.

W dniu 25 maja 2023 r. została podjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów decyzja dotycząca rozstrzygnięcia na korzyść Pełnomocnika Rządu RP ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego rozbieżności między Ministrem Infrastruktury, a ww. Pełnomocnikiem w zakresie konieczności przeniesienia ruchu cywilnego z Lotniska Chopina na CPK

- można przeczytać w projekcie. Tym samym zakończono spór między ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem a wiceministrem funduszy i jednocześnie rządowym pełnomocnikiem ds. CPK Marcinem Horałą. Choć dyskusja na temat Lotniska Chopina trwała od dawna, wiele osób jest zaskoczonych taką decyzją.

Lotnisko w Okęciu i latanie z niego cieszy się największą popularnością w Polsce. Jak można zamykać coś, co jest najczęściej wybierane przez Polaków? To jest jakieś nieporozumienie. Stolica, wzorem choćby Londynu, powinna mieć swoje lotnisko. Trzeba tę warszawską infrastrukturę dalej wykorzystywać z myślą o lotach cywilnych

- powiedział Dariusz Joński, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. transportu lotniczego cytowany przez portal wnpl.pl

Skąd warszawiacy będą latać? Wkrótce ruszy budowa nowego portu lotniczego

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w gminie Baranów oddalonej od Warszawy o 37 kilometrów. Lotnisko powstanie na obszarze 3 tys. ha i zgodnie z zapowiedziami w pierwszym etapie będzie mógł obsłużyć do 40 milionów pasażerów rocznie. Ma to być węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, a oprócz transportu lotniczego zostanie uruchomiony także ruch kolejowy i drogowy. Przewiduje się, że CPK zacznie funkcjonować od 2028 roku. Z kolei loty cywilne na Lotnisko Chopina zostaną wstrzymane w 2027 roku.

Obowiązujące dokumenty strategiczne w zakresie transportu nie przesądzały tej kwestii, tym samym decyzja SKRM ostatecznie przesądza o zakończeniu działalności komercyjnej Lotniska Chopina w Warszawie z chwilą operacyjnego uruchomienia Portu Lotniczego „Solidarność"

- czytamy dalej w projekcie rządowej strategii.

Więcej o:
Copyright © Agora SA