Nie Turcja ani Chorwacja. To nowy wakacyjny kierunek, który pokochali Polacy. Są ku temu powody

Nie ma lepszego czasu na podróże niż wakacje. Cypr okazuje się być niezwykle popularnym miejscem wśród polskich turystów. Cypr Południowy to też znacznie więcej niż kurorty. Przybliżamy powody, dla których warto odwiedzić ten kraj oraz przedstawiamy godne uwagi atrakcje turystyczne.

Cypr położony jest na wyspie o tej samej nazwie, która znajduje się we wschodniej części Morza Śródziemnego. Kraj ten znany jest również jako Wyspa Afrodyty. Choć większości osób kojarzy się z kurortami i odpoczynkiem na plaży, to warta uwagi jest też bogata strona historyczna i kulturowa tego miejsca.

Zobacz wideo Sylwia Bomba zdradza patent na długi lot. "Lećcie samolotem, który..."

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy Cypr jest w UE? Cypr Południowy pokochali turyści z Polski

Cypr należy do Unii Europejskiej, a podczas podróży do tego kraju będziemy potrzebować ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Najliczniejszą grupę turystów w tym kraju przez długi czas stanowili Rosjanie. Sytuacja to oczywiście obecnie się zmieniła. Okazuje się jednak, że Cypr pod względem turystycznym nadal radzi sobie dość dobrze, a w dużym stopniu przyczyniają się do tego turyści z Polski. Jak podaje portal fly4free.pl, najliczniejszą grupą turystów odwiedzających Cypr w czerwcu 2023 byli Brytyjczycy (159 tys. turystów). Miejsce drugie należy do Izraelczyków (46,4 tys. odwiedzających). Polacy natomiast zajęli miejsce trzecie. Było to prawie 30,3 tys. osób podróżnych z naszego kraju. Warto dodać też, że od początku roku Cypr odwiedziło o 32,1% więcej turystów niż w roku poprzednim.

Cypr: atrakcje turystyczne warte uwagi. Larnaca i inne ciekawe miasta

Stolicą Cypru Południowego jest Nikozja będąca zarazem ostatnią na świecie podzieloną stolicą. Przebiegająca tu strefa buforowa oddziela od siebie społeczność grecką od tureckiej. Podział ten na szczęście nie będzie stanowił problemu przy zwiedzaniu. Jeśli chodzi o konkretne atrakcje, to na pewno warto zobaczyć Muzeum Cypru, Muzeum Bizantyńskie, mury miejskie czy meczet Salima.

Limassol to drugie pod względem wielkości miasto na wyspie. Tutaj z kolei na uwagę zasługują Średniowieczne Muzeum Cypru znajdujące się w zamku, Carob Mill Museum, czyli muzeum przetwórstwa drzewa karobowego, muzeum archeologiczne regionu Limassol, Cypryjskie Muzeum Motoryzacji, a także nadmorska promenada o długości 17 km.

Larnaca to nieco mniejsze miasto w porównaniu do dwóch poprzednich pozycji. Powstało ono na pozostałościach starożytnego miasta-państwa Kition. Znajdziemy tu zapierające dech w piersiach Jezioro Solne, na którym od listopada do marca można spotkać różowe flamingi. To idealne miejsce na spokojny spacer, podobnie jak promenada Foinikoudes. Na uwagę zasługuje także meczet Hala Sultan Tekke oraz cerkiew św. Łazarza, czyli Agios Lazaros.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.