Najlepsze atrakcje Malty: miejsca i zabytki, które trzeba zobaczyć

Niewielkie wyspiarskie państwo położone na Morzu Śródziemnym jest rajem dla żądnych pięknej pogody, jeszcze piękniejszych miejsc i idealnych warunków do wypoczynku. To także miejsce, które ma do zaoferowania mnóstwo zabytków i punktów, których wręcz nie wypada pominąć. Jakie są najlepsze atrakcje Malty i co warto na niej zobaczyć?

Malta od wielu lat jest jednym z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Jej różnorodność, nawet pomimo niewielkiej powierzchni, zachęca do odwiedzin praktycznie przez cały rok. W głównych miastach wyspy można znaleźć wszystko to, z czego ten nieduży kraj najbardziej słynie.

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Najważniejsze zabytki Malty

Jednym z najważniejszych historycznych miejsc na Malcie jest znajdujące się w miejscowości Paola podziemne sanktuarium i nekropolia z około 3600-2400 p.n.e. Hypogeum Hal-Saflieni, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, ma ogromne znaczenie archeologiczne i zasłużenie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jednym z najlepiej zachowanych najstarszych miejsc na Malcie jest Mdina, często określane jako "Città Vecchia" lub "Miasto Cichych". Szczególny urok zapewniają mu wąskie brukowane uliczki, gotyckie i barokowe budynki, a także świetnie utrzymane średniowieczne fortyfikacje. To znakomite miejsce nie tylko dla miłośników zabytków, ale także osób zachwycających się wyjątkowymi budowlami.

Innym godnym uwagi kompleksem megalitów są Hagar Qim i Mnajdra, czyli dwa stanowiska archeologiczne położone na południowym wybrzeżu Malty. Tak jak Hypogeum, znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są od siebie oddalone o około 500 metrów, a chcąc je zwiedzić, wystarczy kupić jeden bilet.

Będąc na Malcie warto poświęcić czas uroczym miastom portowym: Cospicua, Vittoriosa i Senglea, znanym jako "The Three Cities". Ich bogata historia sięga czasów rycerskich. Odwiedzając południowe wybrzeże kraju, warto także pamiętać o Blue Grotto, czyli spektakularnych jaskiniach morskich, które zachwycają formacjami skalnymi.

Największe atrakcje Gozo

Skupiając się na chęci poznania historii wyspy, warto odwiedzić znajdującą się w mieście Victora cytadelę. Niegdyś miała za zadanie ochronić miejscowych przed atakami piratów i innych najeźdźców, zaś dziś oferuje możliwość poznania fascynującej historii, wspaniałe widoki i różnorodne muzea, przedstawiające historię Gozo.

Jako że Malta nierozerwalnie kojarzona jest z wakacyjnym wypoczynkiem, na liście miejsc wartych odwiedzenia nie może zabraknąć tych typowo związanych z relaksem. Przykładem jest plaża Ramla Bay, jedna z najpiękniejszych na całym Gozo. Jej cechą charakterystyczną jest czerwony piasek i krystalicznie czysta woda, a także zielone wzgórza otaczające ją z każdej strony.

Gozo jest wręcz obsiane uroczymi i historycznymi wioskami, które również powinny się znaleźć w naszym planie wycieczki. Przykładem jest malownicza Qala na wschodnim wybrzeżu, słynąca z pięknych widoków na wyspę Comino i jej słynną Błękitną Lagunę. Warto odwiedzić także wioskę Xewkija, w której znajduje się Bazylika Niepokalanego Poczęcia, trzeci co do wielkości kościół na Malcie.

Podczas pobytu na Gozo warto zarezerwować nieco czasu i odwiedzić prehistoryczne megalityczne Wielkie Świątynie w Ggantija. Są one starsze niż piramidy w Egipcie i uznawane są za jedne z najstarszych wolnostojących budowli świata. Historię wyspy można z kolei poznać w Muzeum Archeologiczne w Nadur, w którym znajdują się m.in. wykopaliska z różnych okresów historycznych.

Valletta - co warto zobaczyć?

Stolica Malty to miejsce, w którym można zobaczyć pełen przekrój atrakcji. Skupiając się na przyrodzie i pięknych widokach, bez wątpienia warto odwiedzić ogrody Upper Barrakka Gardens. Rozciąga się z nich piękna panorama na całe miasto, a każdego popołudnia odbywa się tam ceremonialne strzelanie z dział, znane jako "saluting battery". Znakomity widok na port Marsamxett oferują z kolei dolne ogrody Barrakka, będące idealnym miejscem na odpoczynek i relaks.

Historyczne dziedzictwo Malty można natomiast dostrzec w Fort St. Elmo, czyli fortyfikacyjnym kompleksie, który pełnił ważną rolę w historii kraju, ale i Valletty. Obecnie jest miejscem muzealnym, pozwalającym na poznanie przeszłości Malty. Dawkę wiedzy na temat architektury obronnej można natomiast zaczerpnąć w Fortifications Interpretation Centre.

W trakcie wizyty w stolicy Malty warto poświęcić nieco czasu na inne imponujące muzea. Przykładem jest Muzeum Archeologiczne Narodowe prezentujące zbiory artefaktów z różnych okresów, w tym znaleziska z czasów neolitu czy rzymskich. Interaktywne Muzeum Wielkiego Oblężenia opowiada z kolei o historycznym oblężeniu Malty przez Imperium Osmańskie, do którego doszło w 1565 roku.

Zobacz też: Malta to plaże skryte wśród kamienistego wybrzeża, zaliczane do najbardziej urokliwych miejsc w Europie

Więcej o: