Parking w Zakopanem jeszcze droższy. Jest ogromna podwyżka. Niektórzy zapłacą nawet dwukrotnie

Od 1 sieprnia 2023 roku turyści zapłacą znacznie więcej za parkowanie w Zakopanem. Wprowadzono dużą podwyżkę w strefie płatnego parkowania. Odwiedzający mogą mieć problem, ponieważ w niektórych przypadkach ceny poszły do góry niemal dwukrotnie. Mieszkańcy mogą być jednak spokojni.

W tym tygodniu weszła w życie podwyżka cen w strefie płatnego parkowania w Zakopanem. Nowy cennik będzie obowiązywał wyłącznie turystów. Jakie kwoty trzeba przygotować podczas pobytu w górach? Opłaty dla mieszkańców posiadających kartę mieszkańca nie uległy jednak zmianie

Zobacz wideo Zakopane upada. Szokujące ceny, stragan na straganie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gubałkówka - parking nie tylko tam będzie droższy. Ceny w całym Zakopanem poszybowały w górę

Zgodnie z przyjętą w czerwcu uchwałą zakopiańskich radnych, ceny dla osób nieposiadających abonamentów wzrosły w niektórych przypadkach dwukrotnie. Minimalna kwota, jaką zapłacą odwiedzający w każdej ze stref, to dwa złote lub 3 złote - wcześniej była to zaledwie złotówka. Podczas wprowadzania opłat za parking, trzeba zwrócić uwagę na obowiązującą strefę, ponieważ teraz zostały one podzielone na cztery (A,B,C i D). W strefach A, B i C pierwsza godzina parkowania dla turystów kosztuje cztery albo pięć złotych, a wcześniej był to koszt trzech złotych. Za drugą godzinę trzeba zapłacić kolejno sześć złotych (A), 4,60 zł (B) i 4,50 zł (C). Przed podwyżką kosztowała ona 3,50 zł. Za trzecią godzinę odwiedzający zapłacą odpowiednio 7,20 zł, 5,40 zł i 5,00 zł, podczas gdy wcześniej wydawali jedynie 4,30 zł. Każda kolejna godzina kosztuje pięć złotych w strefie A oraz cztery złote w strefach B i C. Jak podaje Rzeczpospolita, do 200 zł wzrosnąć mają także kary za parkowanie bez uiszczenia opłaty. Do tej pory mandat wynosił jedynie 100 zł. 

Podwyżki parkowania w Zakopanem. Mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą

W rozmowie z serwisem TVN24 przewodniczący zakopiańskiej Rady Miasta, Jan Gluc, wskazał powody podwyżek. Okazuje się, że poprzednie ceny zostały ustalone w 2019 roku i od tej pory wiele się zmieniło. 

Od tego czasu minęły cztery lata i koszt utrzymania zarówno latem, jak i zimą znacząco wzrósł. Należy też pamiętać, że strefa płatnego parkowania została wprowadzona celem wymuszenia rotacji pojazdów, stąd wprowadzono podstrefy o zróżnicowanych stawkach opłat

- tłumaczył. Podwyżki dotyczą jedynie turystów. Mieszkańcy, którzy mają ważną kartę mieszkańca, będą płacili stawki jak do tej pory. Co więcej, posiadacze abonamentu są uprawnieni do jednokrotnego w danym dniu bezpłatnego postoju przez pierwsze 60 minut na obszarze podstref A, B, C na podstawie uzyskanego tylko w parkomacie bezpłatnego biletu dostępnego raz na dobę. Ten zapis dotyczy pojazdów, które zostały zgłoszone podczas wnioskowania o kartę mieszkańca. W mieście powstają także miejsca parkingowe tylko dla mieszkańców oznaczone kolorem pomarańczowym. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.