Tatrzański Park Narodowy ostrzega: Planujcie wycieczki z rozwagą. Na szlakach może być niebezpiecznie

Planujesz wycieczkę na szlaki w Tatry? Jeśli tak weź pod uwagę komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego, który kolejny raz wydał ostrzeżenie. Okazuje się, że wędrówki po szlakach w kolejnych dniach mogą być niebezpieczne. TPN apeluje o rozwagę.

Wakacje trwają, ale jak wiadomo letnia pogoda to nie tylko słońce i upał. Okazuje się, że w najbliższych dniach na południu Polski, a dokładnie w Tatrach wędrujący mogą napotkać wiatr i deszcz, które utrudnią poruszanie się po szlaku. Tatrzański Park Narodowy apeluje o ostrożność. 

Zobacz wideo Służba policyjnego „Sokoła" w Tatrach

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pogoda Zakopane: Tatrzański Park Narodowy ostrzega. Na szlaku może być niebezpiecznie

W okresie wakacji wiele osób decyduje się na wycieczki w góry, a szczególną popularnością cieszą się oczywiście Tatry. Polskie szczyty to dobry pomysł na aktywny wypoczynek, relaks i podziwianie pięknych, polskich krajobrazów. Jednak, jak wiadomo, czasami na wakacjach pogoda nie dopisuje i część planów może się zmienić. Pamiętaj, aby zawsze zachowywać ostrożność na górskich szlakach, a jeśli prognozy jasno pokazują, że mogą pojawić się niebezpieczne warunki pogodowe, lepiej przełożyć wędrówkę. W ostatnim czasie na social mediach Tatrzański Park Narodowy ostrzegał turystów, aby na przestrzeni kolejnych dni zachować szczególną ostrożność ze względu na warunki atmosferyczne, które mogą być nie najlepsze. 

Wraz z Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR prosimy o rozwagę przy planowaniu wycieczek w ciągu najbliższych dni - zapowiadane jest załamanie pogody, spodziewane są opady deszczu w połączeniu z silnym wiatrem.

- czytamy na Facebooku TPN. Niestety, ale w ostatnich dniach TPN podał także do informacji smutną wiadomość, o wypadku jednej z wędrowniczek. Mimo szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia nie udało się uratować kobiety, a gdy pogoda nie będzie sprzyjać, ratownicy mogą dotrzeć do punktu wypadku nieco później. W takich sytuacjach liczy się każda sekunda, więc zanim wyruszysz na szlak, sprawdź pogodę oraz zalecenia, jakie podaje np. TPN. 

Bezpieczna wędrówka po górach. Pamiętaj o tych zasadach

Jeśli chcesz cieszyć się wędrówką po górach w stu procentach, warto poznać zasady bezpieczeństwa, które obowiązują w górach. Pamiętaj, że jeśli nie masz doświadczenia, zawsze lepiej wybrać się na szlak z drugą osobą. Zaplanuj sobie zawsze całą wędrówkę - weź mapę, kompas i oczywiście telefon, w którym zapisz sobie numer kontaktowy do GOPR/TOPR. Na podróże zabierz nieco prowiantu, w razie poczucia głodu. Poinformuj najbliższych, o której godzinie masz zamiar wrócić i nigdy nie zmieniaj zaplanowanej wcześniej trasy, jeśli nie jest to wymagane. Do plecaka spakuj również plastry, gazę, środki przeciwbólowe czy bandaże. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.