Długi weekend sierpniowy na Mazurach. Te miejsca warto odwiedzić. Na liście m.in. Wilczy Szaniec

Jeśli zastanawiasz się, gdzie na długi weekend sierpniowy wybrać się z całą rodziną, to warto rozważyć Mazury. Weekend na Mazurach nie musi ograniczać się do jezior. Warto odwiedzić np. Wilczy Szaniec. Podpowiadamy, jakie atrakcje dla dzieci oferuje ten region Polski.

Długi weekend na Mazurach to zazwyczaj gwarancja dobrze spędzonego czasu. Piękno przyrody, zabawa w wodzie czy zwiedzanie ciekawych miejsc historycznych – tak można podsumować ofertę tego miejsca. Inaczej mówiąc, każdy powinien zaleźć tu coś dla siebie.

Zobacz wideo Marta Wierzbicka na wakacjach na Mazurach

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Gdzie na Mazury z dziećmi na długi weekend? Sierpień to idealny czas na podziwianie przyrody

Pozycją obowiązkową podczas wizyty na Mazurach jest Jezioro Śniardwy, czyli największe, a zarazem jedno z piękniejszych jezior w Polsce. W rejs po nim można wyruszyć np. z Mikołajek, gdzie dostępne są łodzie lub żaglówki do wynajęcia. Różnych form spędzania czasu w wodzie i na wodzie na Mazurach zresztą nie brakuje. Na uwagę zasługuje zwłaszcza rejs Kanałem Elbląskim. Jeśli zaś chodzi o formy nieco bardziej zmodyfikowane przez działalność człowieka, to świetną propozycją jest Park Wodny Wilkasy. Dostępne tu atrakcje są dostosowane do wczasowiczów w każdym wieku.

Warto wspomnieć w tym miejscu również o Puszczy Piskiej, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Śniardwy. Znajdziemy tu wiele dróg rowerowych oraz pieszych szlaków turystycznych, które będą idealne na rodzinną wycieczkę.

Miasta na mazurach. Gdzie pojechać na weekend na Mazury? Atrakcje takie jak Wilczy Szaniec odciągną cię od wody

Jedną z ciekawszych, a zarazem dość nietypowych atrakcji Mazur jest Wilczy Szaniec, czyli bunkry będące pozostałością z czasów II wojny światowej. Wilczy Szaniec to kompleks schronów pełniący funkcję centrum dowodzenia hitlerowców podczas działań na wchodzie. Rezydował tu Adolf Hitler w kwaterze o ścianach z żelbetonu grubości 8 metrów i systemem tuneli umożliwiających szybką ucieczkę. Miejsce to jest dostępne dla zwiedzających od 1959 roku. Choć do dziś zachowała się tylko część budynków i nie wszystkie są w najlepszym stanie, to odwiedzenie tego miejsca jest ciekawym doświadczeniem. Bunkry można zwiedzać z przewodnikiem, z audioprzewodnikiem lub czytając informacje z tablic informacyjnych.

Miejscem, które warto odwiedzić, jest również Muzeum Historyczne w Ełku i Ełcką Koleją Wąskotorową. Muzeum posiada dość pokaźny zbiór eksponatów, a ponadto jest przygotowane na odwiedziny zarówno najmłodszych, jak i starszych. Co więcej, w sezonie organizowane są przejażdżki kolejką wąskotorową.

Więcej o: