Niebezpieczne spotkanie w Bieszczadach. Na drodze turysty pojawił się drapieżny zwierz [WIDEO]

Do nietypowej sytuacji doszło w bieszczadzkich lasach, a dokładnie w nadleśnictwie w Ustrzykach Dolnych. To właśnie tam na drodze turysty pojawił się całkiem niepozorny zwierz, którego bardzo ciężko zobaczyć w naturalnym środowisku. Nie należy także do najbezpieczniejszych dla człowieka.

Leśnicy z bieszczadzkich lasów kilka dni temu pochwalili się tym, co zobaczyli w lasach, a dokładnie jeden z turystów. Okazuje się, że spotkanie tego zwierzęcia nie jest częste, ponieważ bardzo dobrze się ukrywa, więc nagranie i zobaczenia go na własne oczy to niemałe osiągnięcie. O jakim gatunku mowa?

Zobacz wideo "Lasy Państwowe zasłaniają się 'tajemnicą przedsiębiorstwa'. To łamanie wszelkich zasad transparentności"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Oko w oko z bestią. Nagranie budzi zachwyt i przerażenie

Lasy w Bieszczadach są domem dla wielu zwierząt. Niektórych gatunków nie sposób zauważyć, ponieważ tak dobrze skrywają się w swoich kryjówkach. Okazuje się, że ten mężczyzna miał dużo szczęścia, ponieważ spotkał żbika, którego dość ciężko zobaczyć w naturalnym środowisku. Marcin Brożyna jest autorem filmiku, który można również obejrzeć na profilu Nadleśnictwa Ustrzyk Dolnych na Facebooku. Nagranie zachwyciło tysiące osób i stało się hitem - widać tam, jak żbik pewnym krokiem idzie naprzód, aż nagle zatrzymuje się i widzi pana Marcina, który kulturalnie chciał się przywitać ze zwierzęciem, mówiąc "no cześć", ale ten uciekł w popłochu. Najwyraźniej tego dnia drapieżnik nie miał ochoty na kontakt z człowiekiem, mimo tego, że na początku jego zachowanie wskazywało na to, że podejdzie do mężczyzny bez obaw. 

Taki ciekawski że uciekł, ale podszedł blisko.Fajne nagranie.
Piękne spotkanie. 
Piękny kotek. Chyba rozmowa się nie "kleiła" bo zbyt szybko odszedł

- komentowali użytkownicy na Facebooku. Leśnicy również są bardzo zadowoleni, że takie spotkanie miało miejsce i cieszą się, że w polskich lasach występują tak piękne gatunki zwierząt.  

Żbiki w Polsce. W tych miejscach występują najczęściej

Żbik to gatunek ssaka drapieżnego z rodziny kotowatych, który występuje również w Polsce, a spotkanie go to niemalże cud - raczej stroni od ludzi. Przypomina kota domowego, jednak jest nieco większy - waży od 3,5 do 5 kg i mierzy od 40 do 90 cm. Ma spiczaste uszy, zakończone frędzlami, podobnie jak ryś. W Polsce nie ma ich dużo, szacuje się, że liczba zwierząt nie przekracza 400, a najczęściej można je spotkać w Karpatach i na Podkarpaciu. Jeśli spotkasz żbika w lesie, zachowaj spokój i najlepiej jeśli powolnym krokiem oddalisz się od zwierzęcia, aby go nie stresować i dać mu możliwość spokojnego bytowania w jego naturalnym środowisku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.