Ile kosztuje wyrobienie paszportu w 2023 roku? Czy należy ci się zniżka? Sprawdź

Wakacje powoli dobiegają końca, ale jest sporo osób, które na dłuższy urlop wybierają się dopiero jesienią. Część z tych, które zaplanowały sobie zagraniczne wyjazdy, musi wyrobić paszport. Ile kosztuje ten dokument? Jak długo jest ważny? Gdzie go wyrobić? Kto może liczyć na zniżkę? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Jeśli planujemy urlop np. w Chorwacji, Włoszech czy Hiszpanii (państwa należące do stref Schengen), to z wyjazdem z kraju nie ma żadnego problemu - wystarczy posiadać ważny dowód osobisty i możemy ruszać w drogę. Sprawa komplikuje się nieco, gdy na wakacyjną podróż wybraliśmy sobie Wielką Brytanię, Kazachstan lub odleglejsze rejony świata - Stany Zjednoczone, azjatyckie kraje czy afrykańskie wybrzeże. Wtedy niezbędne jest, abyśmy posiadali ważny paszport. Jak go wyrobić? Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Kto płaci mniej?

Opłata za paszport na terenie Polski dla większości osób dorosłych wynosi 140 zł. Nieco mniej za paszport zapłacą rodzice chcący wyrobić dokument swoim dzieciom. Dla pociech do 12. roku życia opłata taka wynosi tylko 30 zł (a jeśli rodzina posiada Kartę Dużej Rodziny, to jeszcze mniej, bo zaledwie 15 zł). W przypadku dzieci od 12. do 18. roku życia cena paszportu to 70 zł. Z kolei dzieci i osoby uczące się do 25. roku życia, które posiadają Kartę Dużej Rodziny oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (stopień umiarkowany lub znaczny) za wyrobienie paszportu zapłacą tylko 35 zł.

Czasami wyrobienie paszportu kosztuje więcej niż 140 zł. Mowa o sytuacji, w której w szczególnie uzasadnionych przypadkach zainteresowana osoba stara się o wyrobienie drugiego paszportu. Wówczas opłata za paszport wynosi 280 zł. 

Paszport. Kto ma prawo do 50 proc. zniżki?

Niektóre grupy osób mogą liczyć na 50-procentową zniżkę (tj. zapłacą za paszport 70 zł), a są to:

  • uczniowie i studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia;
  • emeryci oraz renciści;
  • żołnierze, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową;
  • osoby mieszkające w domach pomocy społecznej/zakładach opiekuńczych;
  • kombatanci;
  • osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne/zasiłek opiekuńczy;
  • weterani.

Kto nie płaci za paszport?

Niektóre osoby są całkowicie zwolnione z uiszczania opłaty za paszport. Do tego grona należą m.in. seniorzy, którzy w dniu złożenia wniosku o paszport mają ukończone 70 lat, żołnierze, którzy zostali skierowani na służbę poza granicami kraju czy też osoby, które opuszczają kraj w celu poddania się leczeniu lub operacji.

Pełna lista osób uprawnionych do zniżek na wyrobienie paszportu lub całkowicie zwolnionych z opłaty dostępna jest pod TYM linkiem.

Ile jest ważny paszport dla dziecka, a ile dla dorosłego?

Paszport jest ważny przez 10 lat od daty jego wydania. Wyjątkiem są osoby poniżej 13. roku życia - w ich przypadku dokument traci ważność po pięciu latach.

Jak szybko wyrobić paszport? Możesz złożyć wniosek o tymczasowy dokument

Zdarzają się w życiu takie sytuacje, w których musimy nagle wyjechać za granicę, mimo że wcześniej tego nie planowaliśmy, np. natychmiastowy wyjazd służbowy, pilna zagraniczna konsultacja lekarska czy pogrzeb w rodzinie. W takim wypadku możemy bez problemu wyrobić paszport tymczasowy. Dokument taki jest ważny maksymalnie 365 dni od dnia jego wyrobienia, a samo jego wydanie kosztuje tylko 30 zł.

Wniosek o paszport i paszport tymczasowy należy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce (szczegółowe informacje są dostępne na stronach internetowych urzędów wojewódzkich).

Od kwietnia 2023 roku tymczasowy paszport można wyrobić również na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jeśli zatem nagle wypadł nam wyjazd lub należymy do osób, które czasem zapominają o pewnych sprawach, a na wakacje lecimy z warszawskiego Okęcia, to bez problemu wyrobimy paszport tuż przed wylotem. Uzyskanie paszportu tymczasowego na lotnisku trwa około piętnastu minut.

Podsumowując, niezależnie od tego czy w tym roku planujemy zagraniczne wojaże, czy też pozostajemy w kraju, lepiej będzie, jeśli wyrobimy paszport. Nigdy nie wiadomo, kiedy zapragniemy spontanicznie wyjechać, a wtedy o wiele łatwiej będzie zrealizować nasze podróżnicze zachcianki, jeśli paszport będzie już czekać w naszej szufladzie. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA