Wygląda jak Szwajcaria, a leży w polskich górach. Malownicze widoki i jezioro zapierają dech w piersi

O tym jeziorze nadal wie niewiele osób, choć znajduje się w Polsce i jest wyjątkowo piękne. Otaczają je góry i stare zamki, a do wody można wejść z kilku malowniczych plaż. Możesz tu spędzić zarówno leniwe popołudnie, jak i aktywny dzień na jednej z piękniejszych polskich tras rowerowych.

Jezioro Czorsztyńskie leży w Kotlinie Nowotarskiej, dokładnie między Pieninami a Gorcami. Co ciekawe, jest to sztuczny zbiornik wodny. Powstał w wyniku budowy zapory wodnej, która miała zapewnić ochronę przeciwpowodziową dolinie Dunajca. Jezioro ma 49,5 m głębokości, 9 kilometrów długości i 1,3 kilometra szerokości. To świetne miejsce na spędzenie weekendu lub upalnego dnia z rodziną i znajomymi. W okolicy znajduje się kilka miejscowości, w których można znaleźć nocleg.

Zobacz wideo Piłeś? Nie wchodź do wody. To najgłupszy pomysł

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jezioro jak ze szwajcarskich gór. Tu spędzisz wymarzony weekend

Jeśli szukasz prawdziwej sielanki na weekend, to jedź nad Jezioro Czorsztyńskie. To piękne miejsce przypomina bardziej Szwajcarię niż klasyczny polski krajobraz. Jezioro jest otoczone wysokimi, zalesionymi wzgórzami, a u ich podnóża znajdują się malownicze plaże. Strzeżone kąpielisko znajduje się tylko na jednej z nich - jeśli chcesz schłodzić się w upalny dzień, musisz dostać się do Niedzicy, na plażę Zamajerz. Spędzisz tam leniwe i relaksujące popołudnie, ponieważ w okolicy znajduje się dużo punktów gastronomicznych, miejsc do rozpalenia ogniska, placów zabaw i pół biwakowych. Turyści doceniają również plażę w Kluszkowcach, choć nie jest ona piaszczysta. Ma jednak łagodne zejście do wody, a wypoczywać można na miękkiej trawie. Nieco dalej, we Frydmanie, znajduje się kamienista plaża z chłodną wodą, która spływa prosto z gór. Warto również przejechać się na niestrzeżone kąpielisko w Zatoce Kosarzyskiej. Można stamtąd podziwiać widok na imponujące zamki i co najważniejsze - nie spotkamy tłumów.

Atrakcje nad Jeziorem Czorsztyńskim. Nie da się tu nudzić. Rowerzyści będą zachwyceni

Okolice Jeziora Czorsztyńskiego oferują też coś dla fanów aktywnego wypoczynku. Osoby, które nie chcą leżeć na plaży, mogą wypożyczyć rower wodny i popływać po tafli zbiornika. Warto również zabrać zwykły rower i przejechać się okolicznymi ścieżkami, w tym jedną z najsłynniejszych tras dla cyklistów - Velo Czorsztyn. To szlak rowerowy wynoszący ponad 27 kilometrów, który ciągnie się wokół jeziora. Można z niego podziwiać piękne widoki i dołączyć do innej trasy, Velo Dunajec, która kieruje się ku Sromowcom Wyżnym i Szczawnicy, a z drugiej strony do Nowego Targu i Zakopanego. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że na ścieżce jest sporo wzniesień i choć nie są one strome, to osoby o słabszej kondycji mogą szybko się zmęczyć. Turyści, którzy nie chcą podróżować rowerem, mogą wsiąść do kolejki na stacji Czorsztyn-Ski, która działa przez cały rok. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA