To idealne miasta na weekendowy wypad. Nie ma tu tłumów, za to jest wiele atrakcji i pyszne jedzenie

Najlepsze miasta na city break to takie, które są blisko i oferują niskie ceny. Oczywiście dobrze by też było, żeby miały do zaoferowania ciekawe atrakcje. Choć takie połączenie wydaje się być trudne do osiągnięcia, to podobnych propozycji, gdzie pojechać na weekend za granicę wcale nie brakuje.

Specjalną listę miejsc w Europie, które warto odwiedzić w 2023 roku ze względu na niskie ceny i nie tylko opracowali eksperci z Conde Nast Traveller. W niniejszym artykule skupimy się jednak na tych pozycjach, które są najbliżej Polski, więc będą najbardziej odpowiednie na szybki weekendowy wyjazd.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Tanie miasta w Europie na weekend 2023. Doskonałe miejsca na zakończenie lata

Okazuje się, że bardzo atrakcyjnym kierunkiem podróży pod względem cen jest Litwa. Miastem uwzględnionym w rankingu Conde Nast Traveller jest położone na zachodzie tego kraju Kowno, które zajęło 4. miejsce. Co ciekawe, na początku tego roku zostało też ogłoszone jedną z Europejskich Stolic Kultury ze względu na muzykę, sztukę i teatr. O ile to możliwe, nasz wyjazd warto zaplanować w terminie, gdy odbywa się coroczny festiwal CityTelling poświęcony żydowskiemu dziedzictwu miasta. Wiele przedstawień i wystaw podczas wydarzenia jest dostępnych bezpłatnie. Nocleg w czterogwiazdkowych hotelach w Kownie to wydatek rzędu 200-250 zł za noc.

Pozostając jeszcze w Litwie, warto wspomnieć też o Wilnie. Choć Kowno zostało ostatecznie uznane za tańsze, to także i stolica kraju często jest uwzględniana w podobnych rankingach najtańszych miast. Od 1994 roku Stare Miasto Wilna znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Choć staje się ono coraz popularniejsze wśród turystów, nie tylko z Europy, to wciąż możemy liczyć tu na spokojny odpoczynek.

Gdzie na city break bez obaw o wysokie ceny? Te tanie miasta w Europie też są warte uwagi

Jeśli chcielibyśmy na weekend wyruszyć nieco dalej, ale wciąż stosunkowo blisko, to na naszą uwagę niewątpliwie zasługuje Klagenfurt w Austrii, który uplasował się na 3. miejscu w rankingu. Jest to zarazem jedno z najtańszych austriackich miast. Dania główne w większości restauracji kosztują około 6 euro. W kwestii jedzenia warto także odwiedzić targ rolny na Benediktinerplatz, który jest doskonałym miejscem, żeby kupić lokalne produkty. Klagenfurt jest położone na wschodnim brzegu jeziora Wörthersee, które robi wrażenie na odwiedzających nie tylko w najcieplejszych miesiącach.

Atrakcyjnym kierunkiem na city break jest również Ryga. Stolica Łotwy w omawianym ranking zajęła miejsce 5., czyli tym razem tylko jedną pozycję niżej niż Kowno. Sam spacer uliczkami Starego Miasta dostarczy nam pięknych widoków, a na Dome Square będziemy mogli posłuchać darmowej muzyki na żywo. Z konkretnych atrakcji warto wymienić Bramę Szwedzką czy Dom Czarnogłowych, gdzie za wstęp zapłacimy jedynie 6 euro. Jeśli natomiast w trakcie zwiedzania zgłodniejemy, uzbeckie pierożki (czyli samsy) zjemy już za 2 euro.

Pełny ranking najtańszych Europejskich miast jest dostępny na stronie Conde Nast Traveller.

Więcej o:
Copyright © Agora SA