Wielka rewolucja w paszportach. Jeśli ten projekt przejdzie, podróżowanie będzie jeszcze łatwiejsze

Podróżowanie od wielu lat stale się rozwija, a dzięki nowym technologiom jest prostsze i sprawniejsze. Okazuje się, że już niebawem mogą zajść pewne zmiany w kwestii paszportów. Rewolucja paszportowa może jeszcze bardziej usprawnić kontrole na lotniskach i nie tylko. Ten kraj już ją wdrąża.

Podróżowanie w ostatnich latach bardzo się zmieniło - oczywiście na lepsze. Pasażerowie mają wiele usprawnień na lotniskach, podobnie zresztą jak pracownicy. Oczywiście podróże to również kontrole graniczne, a być może nadchodząca rewolucja paszportowa sprawi, że będą one jeszcze łatwiejsze. O czym dokładnie mowa? Jakie zmiany mogą nas czekać już niebawem? Okazuje się, że ten kraj zaczął już to wprowadzać. 

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wniosek o paszport papierowy nie będzie ci potrzebny. Ten kraj rozpoczyna testy

Wielkie zmiany mają dotyczyć paszportów - możliwe, że już niebawem pożegnamy się z ich papierową wersją. W Polsce od jakiegoś czasu bardzo dobrze funkcjonuje e-dowód, dzięki czemu wystarczy, że mamy przy sobie telefon. Tak naprawdę z domu możemy wyjść jedynie ze smartfonem, ponieważ większość osób ma w nim kartę płatniczą, dowód w aplikacji oraz inne przydatne pliki.

Bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas będziemy tam mieć także paszport. Pierwszym krajem, który rozpocznie testy paszportów cyfrowych, jest Finlandia. Już w sierpniu 2022 roku fiński rząd ujawnił, że ma w planie testowanie takiego rozwiązania i wszystko weszło właśnie w życie. Obywatele tego państwa będą mogli wypróbować tę funkcję już w lutym 2024 roku, więc lada moment. A jak mają wyglądać paszporty cyfrowe i na czym polegać ma cały proces weryfikacji?  

Paszporty cyfrowe w Finlandii. Taki sposób kontroli będzie prawdopodobnie znacznie prostszy

Paszporty cyfrowe to duża rewolucja, która ma za zadanie ułatwić podróżującym załatwianie wszelkich formalności. Mają one umożliwić bezdotykową weryfikację tożsamości podczas kontroli, więc z pewnością będzie ona znacznie szybsza, a jak wiadomo, kolejki do kontroli paszportowych na lotniskach potrafią być długie. 

Do przejścia kontroli granicznej szybko i płynnie, bez stania w kolejkach potrzebna jest osobista rejestracja udziału w pilotażu w komisariacie policji oraz aplikacja na smartfona z systemem Android lub iOS

- informuje fińska straż graniczna, czytamy na podroze.wprost.pl. Zarejestrowanie się w aplikacji będzie nieco skomplikowane, ponieważ obywatela będzie czekała m.in. podróż na komisariat, jednak - jak widać - wszystko musi być sprawdzone przez odpowiednie służby, aby było bezpieczne. Po wizycie na komisariacie wystarczy, że prześlemy dane z cyfrowego dokumentu tożsamości do fińskiej straży granicznej do 36 godzin przed lotem i gotowe. W ten sposób kontrolerzy będą mogli zidentyfikować pasażera bez konieczności posiadania fizycznego dokumentu. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA