Te polskie pałace warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Widoki zapierają dech w piersiach

W tych miejscach zakochasz się od pierwszego wejrzenia. Wyglądają jak zaczarowane, a wyobraźnią można przenieść się o kilka wieków wstecz. Te polskie pałace warto zobaczyć i przejść się po zabytkowych dziedzińcach. Wiele z nich kryje w sobie ciekawe historie.

Aktywny weekend można spędzić nie tylko na pieszych wycieczkach czy przejażdżkach rowerowych. Wiele osób chce poświęcić ten czas na odkrywanie polskiej historii. W tym celu warto zwiedzić najpiękniejsze pałace w kraju, które zachwycają nie tylko wyglądem, ale też kryją w swoich murach fascynujące opowieści. Sprawdź, jakie polskie pałace warto odwiedzić.

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najpiękniejsze pałace w Polsce. Tu warto przyjechać na weekend

Na początek coś dla osób, które planują spędzić weekend w Warszawie. Warto odwiedzić pałac w Wilanowie. Budynek pełnił rolę letniej rezydencji Jana III Sobieskiego, a cały kompleks wygląda bardzo okazale. Na zewnątrz znajduje się 45-hektarowy park, w którym odwiedzający mogą przejść się dwupoziomowym ogrodem barokowym, angielskim ogrodem krajobrazowym i neorenesansowym Ogrodem Różanym. Z kolei w środku pałacu można podziwiać kolekcję dzieł sztuki. Miejsce to nazywane jest "polskim Wersalem", ale ma w kraju rywala. Równie piękny jest pałac Branickich w Białymstoku. Przed laty budynek był rezydencją hetmana Jana Klemensa Branickiego, a obecnie stanowi siedzibę Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Turyści mogą tu podziwiać pałacowe dziedzińce, piękne ogrody i bogate wnętrza. W środku znajduje się także Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.

W tych pałacach przeniesiesz się do innej epoki. Wyglądają jak z bajki

Idealnym miejscem na weekendową wycieczkę będzie wieś Pławniowice nieopodal Gliwic. Znajduje się tam przepiękny zespół pałacowo-parkowy, znany także jako pałac Ballestremów. Miejsce to robi wrażenie już od zewnątrz, ponieważ intensywnie czerwony kolor budynku pięknie współgra z jesiennymi liśćmi, które za chwilę pokryją parkowe ścieżki. Pałac wybudowano pod koniec XIX wieku, jednak ozdobiono go licznymi wieżyczkami i iglicami, dlatego wygląda jak mieszanka różnych stylów architektonicznych. Otacza go rozległy park krajobrazowy, co sprawia, że cała okolica wygląda jak z bajki. Jeśli jednak wolisz przenieść się do scenerii rodem z filmu fantasy, wybierz się do Kopic w województwie opolskim. Znajdują się tam ruiny pałacu, który niegdyś zamieszkiwała Joanna Gryczik von Schomberg-Godulla, zwana śląskim kopciuszkiem. Już jako dziecko została porzucona przez matkę, po czym przygarnął ją do siebie przedsiębiorca Karol Godula. Mężczyzna szybko jednak zmarł i młoda Joanna odziedziczyła cały majątek. Gdy dorosła, wyszła za mąż za hrabiego Hansa Ulricha Schaffgotscha, z którym później zamieszkała w okazałej posiadłości w Kopicach. Pałac leży w samym sercu parku krajobrazowego i choć został doszczętnie zniszczony oraz wielokrotnie rabowany, to ruiny wyglądają naprawdę imponująco.

Więcej o: