Ten niesamowity zamek możesz zobaczyć z bliska. Prowadzi do niego bajkowa ścieżka

Ten jakże piękny i bajkowy zamek przez długi czas z bliska mogli podziwiać tylko nieliczni. Teraz dostępny jest dla każdego, a aby tam dojść, trzeba przejść przez piękną leśną ścieżkę, która ma niesamowity klimat. Poznaj historię kontrowersyjnej budowli i zaplanuj wycieczkę jeszcze dziś.

Ta budowla była dość głośną i kontrowersyjną inwestycją. Bez wątpienia jest to także wyjątkowe miejsce na mapie budowlanej Polski, lecz jaką ma historię, ile kosztowało i dlaczego przez długi czas nie każdy mógł oglądać je z bliska? Ta poniekąd tajemnicza historia może was zaskoczyć. 

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kontrowersyjna budowla w województwie wielkopolskim. Nowe informacje o zamku w Stobnicy

Zamek w Stobnicy wciąż budzi sporo kontrowersji, a minęło już 8 lat, od rozpoczęcia budowy, która miała kosztować nawet blisko 400 milionów złotych. Obiekt znajduje się w powiecie obornickim i został wybudowany przez pewnego inwestora z Poznania na obszarze chronionym Natura 2000 Puszcza Notecka. Jak podaje portal eszamotuly.pl, budowla liczy sobie 15 pięter, a jedno z nich znajduje się pod wodą - są to lochy. Co ciekawe każde piętro jest dwa razy wyższe od standardowego mieszkania w blokach, a łącznie cały zamek wraz z wieżą ma aż 70 metrów wysokości i ze szczytu idealnie widać Puszczę Notecką.

Budowla posiada oczywiście, jak na zamek przystało mury obronne oraz port, do którego będzie można wpływać np. łódką. Komnaty mieszkalne mieszczą się w tzw. zamku dolnym oraz w zamku górnym, w którym usytuowano również kaplicę. Okazuje się, że prawdopodobnie będzie można tam mieszkać, lecz kiedy to nastąpi? Niestety jeszcze nie wiemy. Na ten moment istnieje jedynie możliwość podziwiania obiektu, a co ciekawe wcześniej było to zabronione.

Teren przy zamku w Stobnicy otwarty dla turystów. Można zobaczyć go z bliska

Od 12 września 2023 roku teren przy zamku w Stobnicy został otwarty dla turystów, którzy od teraz mogą zobaczyć ogromną i mimo wszystko zachwycająca budowlę z bliska. Powstała tzw. Leśna Ścieżka Edukacyjna, która składa się z kilku przystanków, a na każdym z nich odwiedzający dowie się czegoś nowego na temat obiektu. Spacer trwa ok. 1,5 godziny, a finalnym punktem są bramy zamku. Niestety do środka nie można wchodzić, ponieważ nadal trwają tam prace budowlane. Jeśli chcesz wybrać się w te okolice, pamiętaj, aby wcześniej zakupić bilet, którego cena waha się od 30 do 50 zł. Kiedy budynek zostanie oddany do użytku? Tego nie wiemy, lecz z pewnością będzie trzeba poczekać na to kilka lat. 

Więcej o: