Wiedeń to miasto, które co krok zachwyca swoim urokiem. Miejsc, które zapierają dech w piersiach, jest tam bez liku. Niestety podczas krótkiego wyjazdu ciężko będzie zobaczyć je wszystkie. Jakie atrakcje turystyczne są punktami obowiązkowymi, a do tego bezpłatnymi?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wiedeń to idealne miasto dla fanów architektury oraz fotografii. Malownicze miejsca warte uwieczniania na zdjęciach mogą przyprawić o zawrót głowy. W przeciwieństwie do muzeów budynki zobaczymy całkowicie za darmo w tym te najbardziej rozpoznawalne jak Belvedere, Pałacu Schönbrunn czy przylegające do nich ogrody. Za wejście do gmachów trzeba już jednak zapłacić. W zależności od tego, co będziemy chcieli w nich zobaczyć, cena za bilet może wahać od kilkunastu do kilkudziesięciu euro. Inaczej wygląda zwiedzanie wiedeńskiego ratusza. Ten wzniesiony w XIX wieku budynek zobaczymy bezpłatnie zarówno od zewnątrz jak i w środku.
Choć miasto jest przepełnione budowlami w stylu klasycystycznym czy wspomnianym wcześniej gotykiem, to bez wątpienia, tym z czego słynie Wiedeń, jest architektura secesyjna. Wzniesione w tym stylu zostały m.in.: Dom Majolikowy, Pawilon Secesji czy Pawilon Otto Wagnera na Karlsplatz. Wszystkie trzy budowle znajdują się blisko siebie, więc wystarczy 30-minutowy spacer wiedeńskimi ulicami, aby nacieszyć oczy każdym z tych wyjątkowych miejsc. Po zmroku, kiedy podziwianie budynków, rzeźb oraz parków jest nieco utrudnione, a oświetlają je jedyne nocne latarnie, warto wybrać się na romantyczny spacer wzdłuż Dunaju.
Niestety muzea w Wiedniu są niemałym wydatkiem, jednak miłośnicy historii oraz sztuki mogą zwiedzić te wyjątkowe miejsca całkowicie za darmo. Szansę na to mamy jednak wyłącznie w pierwszą niedzielę miesiąca, w tych dniach bezpłatne jest wejście m.in. do Muzeum Wiednia na Karlzplatz czy Muzeum Rzymskiego.
Willa Ottona Wagnera to miejsce, które zapiera dech w piersiach. Budynek został wybudowany w 1888 roku według projektu Otto Wagnera w Hütteldorf, przy Hüttelbergstraße. Początkowo posiadłość znajdująca się na skraju Lasu Wiedeńskiego miała być letnim dom dla architekta i jego rodziny, jednak od 1895 roku zamieszkali tu na stałe. Miejsce to odwiedzali znamienicie goście wśród nich byli m.in. Gustav Klimt czy Gustav Mahler. Obecnie w willi mieści Muzeum Ernsta Fuchsa.