Ci, którym nie jest po drodze do Francji, wcale nie muszą się tam wybierać, aby podziwiać niezwykłą architekturę. W jednym z polskich miast znajduje się pałac, który niektórzy porównują do paryskiego Luwru. Gdzie można go znaleźć? To Pałac Izraela Poznańskiego.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Miłośnicy paryskiej architektury, powinni wybrać się do Pałacu Izraela Poznańskiego, znajdującego się w Łodzi. To piękny i ozdobny budynek, który niegdyś swoim bogactwem przyćmił wszystkie inne posiadłości w Europie. Pałac jako jedna z pierwszych budowli powstawał już jako zelektryfikowany. W tym miejscu można podziwiać przepiękne i wystawne wnętrza oraz wybrane eksponaty z dawnych czasów, kiedy to przewijało się przez niego wiele osób, należących do elity łódzkiej. Niezwykłość budynku przykuła uwagę tiktokera, który prowadzi profil o nazwie @wpolskenaweekend.
Jest przepiękny i przypomina paryski Luwr. (...) Budynek zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz
- słyszymy na nagraniu. Jaka jest jego historia? To miejsce naprawdę potrafi cieszyć oko.
Ze względu na lokalizację Pałacu Izraela Poznańskiego, wiele osób zaczęło używać określenia "łódzki Luwr". Miejsce jest dostępne dla turystów, ponieważ aktualnie znajduje się w nim Muzeum Miasta Łodzi. Do czasu był także największą i najpiękniejszą rezydencją fabrykancką w całej Europie.
Przed laty pałac należał do Izraela Poznańskiego, piekielnie bogatego fabrykanta. Kiedy architekt spotkał się z Poznańskim i zapytał go, w jakim stylu chce mieć ten pałac, on z brutalną szczerością odpowiedział, że w każdym, bo stać go na każdy
- wspomina na nagraniu tiktoker. Największą uwagę przykuwa sama architektura, jak i liczne działa sztuki, zachowane piękne kominki i sztukateria sal. Rozmach raczej nie powinien nikogo dziwić, ponieważ Pałac Izraela Poznańskiego stanowi pozostałość po imponującym majątku najbogatszej rodziny w Łodzi. Budynek znajduje się na rogu ulic Zachodniej i Ogrodowej. Muzeum funkcjonuje we wszystkie dni tygodnia poza poniedziałkiem, a wstęp jest płatny. Wyjątkiem jest środa - wtedy wystawy stałe są dostępne dla wszystkich całkowicie za darmo.