W tym miejscu gwiazdy wyglądają jak w bajce. Najciemniejszy zakątek w Polsce zachwyca nie tylko nocą

Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, a przy tym nierzadko patrzysz w niebo, to miejsce będzie w sam raz dla ciebie. Tylko w najciemniejszym zakątku kraju możemy gołym okiem zobaczyć gwiazdy wyglądające tak, jak wtedy, gdy wpatrywał się w nie kilkaset lat temu Kopernik czy Galileusz.

To miejsce jest jednym z najlepszych pomysłów na romantyczną randkę, rodzinną wycieczkę, czy relaksacyjny wypad w góry ze znajomymi. Sprawdzi się na każdą okazję, zapewniając nam niezapomniane wrażenia z obcowania z dziką przyrodą i pięknem natury niezanieczyszczonej żadnym... światłem. Izerski Park Ciemnego Nieba jest bowiem jednym z najbardziej oddalonych od miasta zakątków w kraju. Dzięki temu możemy obserwować tu gwiazdy jak na dłoni.

Zobacz wideo Wybierasz się w góry? Bądź ostrożny i sprawdź, jak się przygotować

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Urlop w górach 2023: To miejsce jest niczym z bajki. Izerski Park Ciemnego Nieba

W czasach, kiedy na ulicach jest jasno nawet w środku nocy, mało kto z nas potrafi wyobrazić sobie totalną ciemność. Jednak to właśnie dopiero wtedy możemy zobaczyć nocne niebo w całej swej okazałości. Tak, jak niegdyś oglądali je nasi przodkowie. Mleczna droga, miliony gwiazd, czy nawet światło zodiakalne wcale nie muszą być zarezerwowane tylko dla właścicieli teleskopów. Wystarczy, że wybierzemy się do najciemniejszego zakątka w Polsce - Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. Miejsce to istnieje już od ponad 14 lat, ale dopiero od niedawna zaczyna cieszyć się prawdziwą popularnością. Wynika to z większej świadomości na temat "zanieczyszczenia światłem". Park stworzony do obserwacji gwiazd zajmuje obszar aż 75 kilometrów kwadratowych, zarówno po stronie granicy polskiej, jak i czeskiej. Jest również mocno oddalony od źródeł oświetlenia, a co za tym idzie miast i wsi, dlatego warto odpowiednio przygotować się na podróż. Przygoda jest zdecydowanie warta przeżycia, a górskie tereny zachwycą nas również w trakcie dnia.

 

Obserwacja gwiazd — Góry Izerskie nadają się idealnie. Zobacz, jak dotrzeć do magicznego miejsca

W Górach Izerskich, a dokładniej w Parku Ciemnego Nieba, widoczność gwiazd jest aż 40 razy większa niż w dużych miastach. Dzięki temu możemy dojrzeć piękno nie tylko "zwykłego" nocnego spektaklu, ale i wiele wyczekiwanych zjawisk astronomicznych, takich jak deszcz Perseidów, czy zorza polarna. W baśniowym miejscy możemy dojrzeć także Galaktykę Andromedy, a nawet mgławice. To wszystko oczywiście gołym okiem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać ze sobą lunetę lub teleskop. Żeby móc w pełni skorzystać z walorów parku, warto zarezerwować sobie w tym celu przynajmniej jedną noc. Mamy możliwość nocowania w namiocie, przestrzegając wszelkich zasad biwakowania. Możemy również zarezerwować nocleg w pobliskiej Stacji Turystycznej Orle lub udać się czerwonym szlakiem Stogu Izerskiego w stronę Polany Izerskiej do Chatki Górzystów. Aby uzyskać najlepsze przeżycia, warto obserwować pogodę i udać się na nocny spacer, kiedy niebo będzie bezchmurne. Nie zapominajmy również o ciepłej odzieży — klimat w górach lubi szybko się zmieniać.

Więcej o: