W tej wsi mieszka dokładnie jedna osoba. Od tej strony niewiele osób zna oblicze Podkarpacia

Zgiełk miasta nie jednemu potrafi czasem dać w kość. Część osób marzy nawet, by zamieszkać gdzieś z daleka od cywilizacji. Cóż, nie trzeba daleko szukać, by pozbyć się sąsiadów. Na Podkarpaciu jest wioska, w której mieszka wyłącznie jedna osoba. To raj dla osób nieznoszących tłumów.

Niejedna osoba mieszka na mało zaludnionej wsi, gdzie każdy zna każdego. Nie równa się to jednak z miejscem na Podkarpaciu, gdzie mieszkaniec nie ma nawet kogo znać, ponieważ jest jedynym rezydentem wsi. Kopysno, mieszczące się w gminie Fredropol, to jedna z najmniej zaludnionych miejscowości w Polsce. Podkarpacie to prawdziwa stolica kilkuosobowych wiosek.

Zobacz wideo Jak wygląda walka z kryzysem klimatycznym na polskiej wsi?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podkarpacie: Wieś, którą zamieszkuje wyłącznie jedna osoba. Introwertycy poczują się jak w niebie

To miejsce jest prawdziwym rajem dla introwertyków. Hałas, tłok i sąsiedzi mieszkający jeden na drugim nie będą tutaj żadnym problemem. W głównej mierze dlatego, że na tę chwilę zamieszkuje ją wyłącznie jedna osoba. Kopysno położone jest w powiecie przemyskim, niedaleko od stoku góry Kopystanki na Pogórzu Przemyskim. Znajduje się zaledwie trzy kilometry od miejscowości Robotycze. Trzeba jednak mieć świadomość, że dostanie się do niej wcale nie jest proste. Jedyna droga prowadząca do wsi jest ta wyłożona kamieniem - asfalt to wyłącznie odległe marzenie. Jak donosi portal Genialne, okoliczni mieszkańcy mówili, że nigdy nie było dużego oblężenia tej miejscowości i od kiedy pamiętają, mieszkało tam zaledwie kilka osób. W 1945 doszło tam do pożaru, a znaczną część osób została wysiedlona do Ukrainy w ramach akcji "Wisła". Minęły lata, zanim starsi ludzie powrócili do swoich domów, przez co wkrótce i oni odeszli z tego świata.

Kopysno jest rajem dla każdego, kto chce się wyrwać od zgiełku miasta. Okolice mogą zachwycić 

Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku zamieszkuje tę wioskę wyłącznie jedna osoba. Według władz jest to mężczyzna. Jeśli jednak prześledzimy trochę historię, znajdziemy w dokumentach potwierdzenia, że w 1998 roku, mieszkało tam zaledwie siedem osób. Około czterech lat później, w 2002 roku, odnotowano tam wyłącznie jedno gospodarstwo domowe składające się z trzech kobiet i mężczyzny. Jak widać, jest to idealne miejsce dla osób, które chciałby się odciąć od świata. Podczas przejazdu przez tę miejscowość, jak można by się spodziewać, natkniemy się na kilka opuszczonych gospodarstw domowych. To jednak nie wszystko, co można znaleźć w Kopysnie. Jeśli udamy się na wycieczkę w okolicach wsi, zauważymy piękną zabytkową cerkiew greckokatolicką. Została ona wybudowana w 1821 roku wraz z cmentarzem, małą kapliczką i dzwonnicą. Warto również zaznaczyć, że miejscowość ta leży na terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego. Nadaje jej to tylko malowniczości. Co więcej, ziemia na tym terenie nie powinna należeć do drogich, więc może być to świetny sposób na zaoszczędzenie i wyrwanie się ze zgiełku miasta.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.