Uwielbiany przez turystów zabytek został zamknięty. Zwiedzimy go dopiero za kilka miesięcy

Najpiękniejsze miejsca w Polsce przyciągają turystów przez cały rok. Niektóre z ich znajdziemy także nad morzem. Niestety jedna z takich atrakcji stała się właśnie niedostępna. Muszą o tym wiedzieć wszystkie osoby planujące w najbliższych miesiącach wyjazd do Kołobrzegu.

Kołobrzeg to jedna z najpopularniejszych nadmorskich miejscowości. Położony jest w środkowej części województwa zachodniopomorskiego, u ujścia Parsęty i tuż nad Morzem Bałtyckim. Jest to także uzdrowisko, choć turystów przyciągają nie tylko sanatoria z bogatą ofertą zabiegów. Do najważniejszych atrakcji należy latarnia morska w Kołobrzegu. To właśnie z nią są związane ograniczenia w najbliższych miesiącach.

Zobacz wideo 'Stop plastik'. Ekologiczny manifest na plaży w Kołobrzegu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ważne informacje: Kołobrzeg czekają duże zmiany. Latarnia morska Kołobrzeg przejdzie remontu

Jak donosi "Gazeta Kołobrzeska", Urząd Miasta Kołobrzeg podpisał właśnie umowę na renowację Fortu Ujście z latarnią morską. Przedsięwzięcie jest warte 5,77 milionów złotych, z czego aż pięć milionów pochodzi z rządowego programu Polski Ład. Renowacja obejmie m.in. naprawę konstrukcji muru oporowego, remont bastionu, wieży fortu, wieży latarni oraz laterny, prace remontowe przy elewacji, remont drzwi drewnianych, naprawę elektryki i zasilania iluminacji, a także wykonanie nowych iluminacji. Zła wiadomość jest taka, że realizacja umowy potrwa 280 dni, czy nieco ponad dziewięć miesięcy. Wstęp do latarni w tym czasie będzie możliwy, ale niestety niedostępny będzie taras widokowy. Mimo to przeprowadzenie renowacji jest niezwykle istotne, zarówno dla miasta, jak i odwiedzających go turystów.

Latarnia morska w Kołobrzegu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na całym naszym wybrzeżu. Jest jedną z najważniejszych wizytówek naszego miasta. Po ponad 40 latach doczeka się generalnego remontu części zewnętrznej

- powiedziała cytowana przez "Gazetę Kołobrzeską" prezydent miasta, Anna Mieczkowska. Czym jednak dokładnie kołobrzeska latarnia morska zasłużyła na swoją reputację?

Latarnia morska w Kołobrzegu. Ciekawostki, które warto poznań przed ponownym otwarciem

Latarnia morska w Kołobrzegu to budowla o 26 metrach wysokości, a jej zasięg światła wynosi 16 mil morskich. Jego źródłem jest obrotowy aparat optyczny o dziesięciu ścianach świetlnych. W każdej z nich natomiast umieszczone są po dwie żarówki o mocy 200 W. Światło latarni wznosi się na wysokości 36,5 metrów. Warto dodać, że obecna forma zabytku powstała w 1945 roku, a wybudowali ją sowieci na miejscu Fortu Ujście. Dla turystów najistotniejsze są jednak widoki. Podczas bezchmurnej pogody z tarasu możemy podziwiać piękną panoramę na miasto i jego okolice. Zabytek jest normalnie dostępny odpłatnie przez cały rok, choć na ten moment nie wiadomo jeszcze, czy pełny wstęp będzie ponownie możliwy do przyszłego sezonu wakacyjnego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA