Uzdrowisko Kołobrzeg powstało już na początku XIX wieku. Kuracjusze korzystali wówczas m.in. z zabiegów leczniczych miejscową borowiną czy kąpieli solankowych. W drugiej połowie stulecia nastąpił jego rozwój. Powstał wówczas park zdrojowy (obecny Park im. Stefana Żeromskiego) oraz zabudowania Dzielnicy Uzdrowiskowej z tężniami, sanatoriami, pensjonatami, hotelami czy zakładami przyrodoleczniczymi. A co w XXI wieku przyciąga kuracjuszy do tego miejsca?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Obecnie uzdrowisko Kołobrzeg jest największym tego typu miejscem w Polsce. Potwierdzają to dane statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego, na które powołuje się portal podroze.gazeta.pl. Zgodnie z nimi pod koniec 2022 roku w szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach uzdrowiskowych powiatu kołobrzeskiego było aż 6241 łóżek. Co więcej, największa liczba kuracjuszy pod koniec zeszłorocznego sezonu była zameldowana w województwie zachodniopomorskim i wynosiła blisko 180 tysięcy.
Osoby udające się na leczenie do Kołobrzegu mają w czym wybierać. W miejscu znajduje się około 30 ośrodków, w tym te z wieloletnią tradycją, które opiekują się pacjentami od dziesięcioleci. To doskonałe miejsce dla osób borykających się m.in. z problemami, reumatologicznymi, kardiologicznymi, pulmonologicznymi, neurologicznymi, a także otyłością, astmą oskrzelową, cukrzycą czy problemami skórnymi. A jak kuracjusze oraz turyści mogą spędzić czas w Kołobrzegu? Okazuje się, że czeka na nich mnóstwo atrakcji.
Bez wątpienia największą wizytówką Kołobrzegu jest urokliwe molo długie na 220 metrów i szerokie na dziewięć. Na spacer warto wybrać się nie tylko za dnia, ale też wieczorem, kiedy wzdłuż obiektu włączane są iluminacje. Uznaniem wśród turystów cieszy się także zbudowana z czerwonej cegły latarnia morska. Jednak w najbliższym czasie czeka ją remont i choć wstęp do obiektu będzie możliwy, to nie będziemy mogli wejść na taras widokowy. Wycieczka do Kołobrzegu nie może odbyć się bez odwiedzenia Ekoparku Wschodniego, w którym zachwycimy się dziką przyrodą oraz wyjątkowymi krajobrazami. W Kołobrzegu nie brak także muzeów, wśród nich znajdują się m.in.: Muzeum Oręża Polskiego, Muzeum Minerałów, czy Muzeum 6D - to z pewnością podbije serca dzieci oraz młodzieży. Najmłodszym do gustu przypadnie także wizyta w oceanarium. Będą mogli zaobserwować tam egzotyczne gatunki zwierząt żyjących w morskich głębinach m.in. piranie, mureny czy rekiny.