Finlandia: kraj szczęśliwości, w którym zamieszkał prawdziwy Święty Mikołaj

Finlandia od kilku lat uchodzi za najszczęśliwszy kraj świata. Jednak na jej popularność wśród turystów wpływają liczne atrakcje, jakie kryje w sobie. Odwiedziny u Świętego Mikołaja to tylko jedna z nich.

Finlandia: wycieczka jako nagroda w konkursie

Jak dużą popularnością wśród turystów cieszy się Finlandia? Wycieczka do najszczęśliwszego kraju świata stała się nagrodą dla osób, które odnajdą w sobie wewnętrznego Fina, czyli będą potrafiły cieszyć się życiem tak, jak mieszkańcy Finlandii. W sporządzanym od kilkunastu lat rankingu najszczęśliwszych krajów świata (World Happiness Report) Finlandia już po raz szósty z rzędu znalazła się na pierwszym miejscu. Z tej okazji organizacja Visit Finland zorganizowała konkurs, w ramach którego w mediach społecznościowych należało udostępnić materiał wideo ukazujący, co sprawia, że autor filmu uważa, iż może być Finem. Konkurs wyłonił 10 zwycięzców, którym opłacono wycieczkę do Finlandii oraz udział w warsztatach poświęconych zadowoleniu z życia. Osoby, którym nie udało się wygrać w tej rywalizacji, mogą jednak wykupić wycieczkę do Finlandii we własnym zakresie. Choćby po to, by przekonać się, co sprawia, że Finowie są tak zadowoleni z życia.

Finlandia. Wycieczka i jej cena

Ile kosztuje wycieczka do Finlandii? Cena uzależniona jest od wielu aspektów, na przykład od długości pobytu w Finlandii czy ilości wycieczek przewidzianych w programie wyjazdu. Z reguły w cenę całego wyjazdu wliczony jest przelot z Polski do Finlandii i z powrotem, noclegi, opieka polskiego pilota oraz ubezpieczenie. Dodatkowe koszty generują wycieczki do największych atrakcji Finlandii, a więc na przykład wizyta w Wiosce Świętego Mikołaja czy w kopalni ametystu. Obowiązkowym punktem programu jest zwykle polowanie na zorzę polarną. Będąc w Finlandii, wypada również odwiedzić farmę reniferów oraz udać się na przejażdżkę psimi zaprzęgami. Warto wiedzieć, że tygodniowa wycieczka do Finlandii kosztuje mniej więcej 3500 zł.

Zobacz wideo Nie tylko Święty Mikołaj. Zobacz, kto rozdaje prezenty w Europie

Gdzie występuje zorza polarna?

Gdzie występuje zorza polarna? Nie od dziś wiadomo, że zaobserwować to zjawisko mogą tylko osoby, które znalazły się w odpowiednim miejscu i czasie. W wielu punktach na Ziemi zorza polarna jest zjawiskiem sporadycznym, nic więc dziwnego, że w poszukiwaniu tego typu wrażeń turyści udają się w miejsca, gdzie zjawisko jest dobrze widoczne, na przykład do Finlandii.

Zorza polarna. Zdjęcie ilustracyjneZorza polarna. Zdjęcie ilustracyjne istock / Martin Jantschik

Kraj ten znajduje się dokładnie w centrum tzw. "strefy zorzy polarnej". Mianem tym określana jest szerokość geograficzna między 66 a 69 stopniem szerokości północnej, gdzie występują najlepsze warunki do formowania się zorzy polarnej. Zwłaszcza w północnej części kraju stosunkowo łatwo obserwować zorzę polarną, z uwagi na jakość powietrza i rzadziej występującą mgłę czy chmury, które mogłyby zasłaniać widok. Za jedno z najlepszych miejsc na Ziemi, gdzie można zobaczyć zorzę polarną, uchodzi Rovaniemi. Zorza polarna jest tu widoczna przez około 150 nocy w roku, w okresie od końca sierpnia do początku kwietnia, a najlepsze miesiące na jej obserwację to wrzesień, październik oraz czas od połowy lutego do kwietnia.

Jak wygląda dom Świętego Mikołaja?

Jak wygląda dom Świętego Mikołaja? Choć legenda dotycząca dobrodusznego biskupa, który uwielbiał obdarowywać innych, narodziła się w Turcji, to najsłynniejszy dom Świętego Mikołaja znajduje się właśnie w Finlandii, a konkretniej na obrzeżach miejscowości Rovaniemi w Laponii.

Jak wygląda dom Świętego Mikołaja? Zdjęcie ilustracyjneJak wygląda dom Świętego Mikołaja? Zdjęcie ilustracyjne istock / RomanBabakin

To tu, w Wiosce Świętego Mikołaja, mieszka nie tylko święty, ale także jego renifery. Dom Świętego Mikołaja to najwyższy budynek w całej wiosce. Nad drzwiami umieszczono napis "Santa's Here", zaś na szczycie budynku znajduje się ogromny wizerunek Mikołaja. Aby odwiedzić świętego, należy zwykle odczekać swoje w kolejce, a przed spotkaniem z Mikołajem gości witają elfy, pytając m.in. o kraj pochodzenia. To one również za dodatkową opłatą wykonują pamiątkowe zdjęcia.

Wioska Świętego Mikołaja: co kryje w sobie?

Wioska Świętego Mikołaja położona jest na obrzeżach Rovaniemi i czynna jest przez cały rok. Sam Mikołaj przyjmuje gości codziennie, w określonych godzinach. Jednak odwiedziny u świętego nie są jedyną rozrywką, jaka czeka na turystów. Wioska Świętego Mikołaja to zimowy park rozrywki, w którym nie sposób się nudzić. Tuż obok domu Świętego Mikołaja przebiega linia Bieguna Północnego - po przekroczeniu jej można otrzymać certyfikat przekroczenia Bieguna Północnego. Na terenie wioski znajduje się także oficjalna poczta Świętego Mikołaja, z której można wysłać bliskim kartkę ze znaczkiem z Bieguna Północnego. Będąc w Wiosce Świętego Mikołaja, warto również przejechać się zaprzęgiem reniferowym, odwiedzić farmę psów husky czy mini-zoo. W okresie zimowym obowiązkową atrakcją jest też przejażdżka snowmobile.

Wycieczka do Finlandii: co warto zobaczyć?

Wycieczka do Finlandii to nie tylko możliwość odbycia polowania na zorzę polarną czy wizyty w Wiosce Świętego Mikołaja na obrzeżach Rovaniemi. Warto też skorzystać z opcji wizyty w kopalni ametystu. Doświadczeni przewodnicy przeprowadzą nas przez proces wydobycia ametystu, pokazując jak identyfikować i wydobywać drogocenne kamienie. Wycieczka jest idealna dla poszukiwaczy przygód w każdym wieku, pozwala na przywiezienie cennej pamiątki z podróży w postaci samodzielnie wydobytego klejnotu, a dodatkowo jest okazją do podziwiania pięknego krajobrazu Laponii.

Zobacz też: Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie. Niektóre z nich są już otwarte - sprawdź, gdzie warto się wybrać

Więcej o:
Copyright © Agora SA