"Polskie Bullerbyn". Niezwykła wieś wzbudziła zachwyt internautów. Wszystko przez jej nietypowy kształt

To jedno z najdziwniejszych miejsc w Polsce. Ta osada ma tak nietypowy kształt, że już od pierwszej fotografii budzi zainteresowanie internautów. Po przybliżeniu jej historii wszystko jednak staje się jasne. Zabudowa miała jeden cel - obronę przed przybyciem agresorów.

Wybierając się w podróż po Polsce można znaleźć wiele ciekawych i niesamowitych miejsc, o których nawet nie mieliśmy pojęcia. Największy urok mają małe wsie, szczególnie te powstałe przed wiekami. Mogą się pochwalić pięknymi ryneczkami, dziką okolicą i nietypową zabudową. Do takich miejsc z pewnością należy Osada Przysiółek Czerwona we wsi Gronowice. Zdjęcie tej miejscowości zachwyciło internautów z jednego powodu.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nietypowa wieś zachwyca w internecie. Wygląda bardzo tajemniczo

Wieś Gronowice znajduje się w północno-wschodniej części województwa opolskiego. Nie byłoby w niej nic wyjątkowego, gdyby nie leżący tam przysiółek. Jest to skupisko kilku gospodarstw położonych poza zwartą zabudową wsi. Osadę zbudowano na planie koła, co z lotu ptaka wygląda bardzo imponująco. Na fotografii Tomasza Matusiaka, opublikowanej na facebookowym profilu Poland24.com - News from Poland, widać kilka domów wybudowanych w taki sposób, że tworzą kształt koła. Dodatkowo dookoła nich zlokalizowane są złoto-zielone pola. Zdjęcie przyciągnęło uwagę internautów, którzy byli pod wrażeniem tej niewielkiej osady. Wielu z nich nie wiedziało, że takie miejsce w Polsce istnieje.

Polskie Bullerbyn
Święty krąg
Piękny obóz warowny

- czytamy w komentarzach. Choć ostatnia uwaga została napisana żartobliwie, to poniekąd trafia w punkt. Rzeczywiście przed laty takie budownictwo miało pomóc na wypadek najazdu wrogów.

Internauci są zachwyceni. Nietypowa osada miała swój cel

Budowa osady jest tak nietypowa, że przyciągnęła miłośników fotografii już jakiś czas temu. W maju tego roku hitem stały się zdjęcia opublikowane z instagramowego profilu @człowiek_przygoda, czyli konta Pawła Szpali, fotografa i podróżnika. Mężczyzna pokazał widok z lotu ptaka na Osadę Przysiółek Czerwona. To właśnie z jego filmu można się dowiedzieć, że tego typu osiedla były zakładane na wykarczowanych polach, a dostęp do nich był bardzo trudny, ponieważ do osady prowadziła tylko jedna droga. Tego typu budownictwo na planie koła miało za zadanie obronę przed najazdem wroga. Po środku znajdował się plac, służył niegdyś do gromadzenia zwierząt na noc. Dziś "okolnice" nie są już tak wyjątkowe, jednak w kilku częściach polski można je jeszcze spotkać. Ta w Gronowicach jest najpopularniejsza z uwagi na swoją niewielką powierzchnię i skupienie domów w ciasnym okręgu. To miejsce z pewnością warto odwiedzić i zobaczyć na własne oczy.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA