Tatry zamieniły się w mały Londyn. Nowa atrakcja przyciąga na szlaki turystów z całego świata

Nie musisz jechać do Londynu, żeby na własne oczy zobaczyć Opactwo Westminsterskie. Na Hrebienok w słowackich Tatrach przywędrowało aż 225 ton lodu ułożonych w kształt jednego z najsłynniejszych zabytków Wielkiej Brytanii. I bynajmniej nie jest to kwestia kompleksów. Tak Słowacja upamiętnienia wizytę królowej Elżbiety II na tatrzańskich szlakach.

Już po raz jedenasty największa atrakcja zimowych Tatr Wysokich zaszczyciła turystów swoją monumentalnością i blaskiem. W tym roku jednak Tatrzańska Świątynia Lodowa nabrała iście brytyjskich akcentów. I nie jest to wcale kwestia premiery ostatniego sezonu "The Crown".

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tatrzańska Świątynia Lodowa upamiętnia wizytę królowej Elżbiety II

Już od 17 listopada turyści z całego świata przybywają w Tatry Wysokie, by na własne oczy zobaczyć lodowe Opactwo Westminsterskie na Hrebienoku (szczycie odpowiadającym popularnością polskiej Gubałówce). W ten sposób Słowacja chce upamiętnić królową Elżbietę II, która dokładnie 15 lat temu zaszczyciła kraj swoją obecnością.

24 października 2008 roku odwiedziła Hrebienok brytyjska monarchini, Królowa Elżbieta II. W 2023 roku minęło dokładnie 15 lat od tych wydarzeń, dlatego też w hołdzie dla jej ekscelencji i jej następcy, Króla Karola III, na Hrebienku powstała Tatrzańska Świątynia Lodowa inspirowana Westminster Abbey. Świątynia, która jest nie tylko miejscem koronacji, ale także ostatnich pożegnań królów brytyjskich

- powiedział w oświadczeniu prasowym Lukáš Brodanský, manager Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. W stworzeniu lodowego opactwa udział wzięli rzeźbiarze z Czech, Słowacji i Niemiec, a rolę koordynatora prac przejął sam Adam Bakos.

To cudowne! Uważam, że artyści wykonali fantastyczną pracę. Bardzo wzrusza mnie widok opactwa tutaj w Tatrach, które nasza królowa odwiedziła 15 lat temu. Królowa Elżbieta II miała szczególne relacje z Tatrami Wysokimi, a Opactwo Westminsterskie ma szczególne relacje z rodziną królewską. Nigdy nie sądziłem, że uda mi się zobaczyć Opactwo Westminsterskie z lodu. Dla mnie to coś wyjątkowego i myślę, że takie samo będzie dla wszystkich odwiedzających. Na pewno zobaczymy tu wielu brytyjskich turystów

- docenił w oświadczeniu prasowym Nigel Baker, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. To jednak dopiero początek atrakcji, których będą mogli doświadczyć turyści.

 

Tatry - zimowe atrakcje: Tatrzańska Świątynia Lodowa oferuje niesamowity widok i szereg atrakcji

Do stworzenia lodowego Opactwa Westminsterskiego wykorzystano 1880 ton lodu, a jego najwyższy punkt znajduje się na wysokości 11,5 m. Turyści mogą odwiedzać je od 17 listopada 2023 roku aż do kwietnia 2024 roku. Oprócz niesamowitych widoków Tatrzańska Świątynia Lodowa oferuje wystawę miniaturowych klejnotów koronnych, krzesła koronacyjnego oraz korony królewskiej. Twórcy zapowiadają także jedenaście koncertów oraz wystawę fotografii z wizyty królowej Elżbiety II i księcia Filipa w Tatrach Wysokich.

 
Więcej o: