Wyłonienia setki najlepszych miast na świecie podjęła się firma Resonance Consultancy, przy czym wzięto pod uwagę miejsca, w których żyje ponad milion mieszkańców. Oznacza to, że wyboru dokonywano spośród ponad 270 kandydatów. Które miasto zatem wypadło najlepiej w tej analizie?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Czynniki wpływające na ocenę podzielono na trzy główne kategorie: możliwości do życia, urok i dobrobyt. Te z kolei uwzględniały m.in. poziom wykształcenia, PKB na mieszkańca, wskaźnik ubóstwa, liczbę wysokiej jakości restauracji, sklepów i klubów nocnych, trasy rowerowe czy obecność parków i muzeów. Istotną rolę odgrywały również rekomendacje w serwisach takich jak Tripadvisor, Google, Facebook i Instagram. Zwycięzcą rankingu 100 najlepszych miast na świecie okazał się być Londyn w Anglii nazwany przez autorów "stolicą stolic". Warto dodać, że brytyjska metropolia wylądowała na szczycie zestawienia już dziewiąty rok z rzędu. Miasto zostało ocenione wysoko zarówno pod względem możliwości do życia, jak i uroku, a ponadto wyróżnia się ono wyjątkowymi osiągnięciami w zakresie kultury i edukacji. Tuż za Londynem na miejscu drugim znalazł się Paryż we Francji. Na miejscu trzecim natomiast uplasował się Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych. Do pierwszej piątki załapały się także Tokio w Japonii oraz Singapur.
Na miejscu szóstym rankingu wylądował Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kolejne pozycje to San Francisco w Stanach Zjednoczonych, Barcelona w Hiszpanii i Amsterdam w Holandii. Pierwszą dziesiątkę najlepszych miast zamyka Seul w Korei Południowej. Wyniki te być może nie są bardzo zaskakujące, gdyż kierunki te są w końcu bardzo chętnie wybierane przez turystów. Mimo wszystko warto wiedzieć, że ich sława jest faktycznie zasłużona i potwierdzają to też czynniki bardziej obiektywne. Gdzie jednak w zestawieniu znalazła się Polska?
Na miejscu 40. w rankingu "World's Best Cities" uplasowała się Warszawa. Choć jest to dość daleko za TOP10, to wynik mieszczący się w pierwszej połowie jest imponującym, zwłaszcza gdy uwzględnimy, jak duża była konkurencja. Doceniony został również Kraków, któremu przyznano miejsce 83. Pełne zestawienie wraz z krótkimi komentarzami autorów dla poszczególnych miast można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.