Jednym z miejsc w Niemczech wartych rozważenia przed weekendem jest Norymberga, czyli drugie pod względem wielkości miasto Bawarii. Znajduje się ona w Środkowej Frankonii nad rzeką Pegnitz, powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz. Od Monachium dzieli ją około 150 kilometrów, a od Wrocławia 461 kilometrów. Jeśli jednak zdecydujemy się na podróż samolotem, z Krakowa do Norymbergii dolecimy w mniej więcej półtorej godziny. Co zaś będzie czekać na nas na miejscu?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Omawiając zalety podróży do Norymbergi, trudno nie zacząć od historii tego miasta. W średniowieczu Norymberga była wolnym miastem, a w okresie renesansu bardzo prężnie się rozwijała. Miejscowi kupcy prowadzili handel m.in. z Polakami. Był to także ważny ośrodek drukarski i warto dodać, że to właśnie tutaj zostało wydrukowane po raz pierwszy przełomowe dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". Niestety pierwsza połowa XX wieku nie była już dla Norymbergi tak łaskawa. W latach 30. było to miejsce zjazdów Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników, powszechnie znanej jako partia nazistowska. Podczas drugiej wojny światowej natomiast zniszczone zostało prawie 90 proc. miejscowości. Na szczęście w kolejnych latach większość zabytków została odbudowana, dzięki czemu dzisiaj mogą znowu zachwycać mieszkańców oraz turystów.
Jak w przypadku wielu innych miast, zwiedzanie Norymbergi warto zacząć od Starego Miasta. Starówka jest wciąż częściowo otoczona murami miejskimi, łącznie z wieżami i bramami. Między bramą Frauentor a wieżą Frauentorturm znajdziemy zaułek rzemieślników, który współcześnie został przekształcony w sklepiki, kawiarnie i restauracje. Niedaleko znajduje się też Lorenzkirche, czyli kościół św. Wawrzyńca z charakterystycznymi dwiema strzelistymi wieżami. Z tym miejscem związany jest kolejny polski akcent, gdyż we wnętrzu świątyni znajdziemy dzieło Wita Stwosza zatytułowane "Pozdrowienie Anielskie". Co więcej, podczas wojny w Norymberdze przechowywane były również inne dzieła artysty, w tym m.in. Ołtarz Mariacki.
Kontynuując naszą przechadzkę po Norymberdze, natrafimy na jeden z najbardziej rozpoznawalnych mostów miasta - Museumsbrücke. Podziwiać stąd możemy widok na wysepkę Schütt czy też budynek dawnego Szpitala Ducha Świętego. Tą drogą docieramy w końcu do głównego placu miejskiego, czyli Hauptmarkt, gdzie często odbywają się targowiska. Na uwagę zasługują również takie atrakcje jak gotycki kościół Frauenkirche, fontanna Schöner Brunnen, Germańskie Muzeum Narodowe czy cała ulica Weißgerbergasse.