Niewiele osób je odwiedza, a mieszkał tu sam Mikołaj Kopernik. To miasto ma się czym pochwalić

Na mapie Polski nietrudno znaleźć ciekawe miejsce, idealne na weekendową wycieczkę. Jeśli jednak znudził ci się już Kraków, Wrocław oraz Warszawa, to mamy dla ciebie kierunek, który z pewnością cię zachwyci. Atrakcji jest tu w bród, a turyści rzadko tu zaglądają.

Województwo warmińsko-mazurskie słynie przede wszystkim z pięknych krajobrazów oraz licznych jezior, które co roku są tłumnie odwiedzane przez miłośników sportów wodnych, wypraw łodzią czy amatorów kąpieli i opalania. Jednak to także region bogaty w wiele zabytków oraz słynnych na cały kraj budowli. Najbardziej znane są te wzniesione kilkaset lat temu - w okresie średniowiecza. Znajdujące się tam okazałe kościoły czy zamki to prawdziwa gratka dla miłośników architektury oraz wspomnianej epoki. Jeśli zwiedziłeś już zamek w Olsztynie i szukasz kolejnych ciekawych lokalizacji, to mamy coś specjalnie dla ciebie. 

Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie na weekend w Polsce? Zamek w Lidzbarku Warmińskim zapiera dech w piersiach

Jeśli podczas wakacji lub weekendowego wypadu do województwa warmińsko-mazurskiego chcesz zwiedzić coś więcej niż jeziora oraz stolice tego regionu, to polecamy ci wybrać się do miasta oddalonego od Olsztyna o niecałe 50 kilometrów - Lidzbarka Warmińskiego. To malownicze miejsce jest kopalnią wyjątkowych zabytków. Bez wątpienia największą atrakcją jest okazały Zamek Biskupów Warmińskich. To jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej, który warto zwiedzić przynajmniej raz w życiu. Co ciekawe zamieszkiwały go ważne dla kultury polskiej postacie m.in. Mikołaj Kopernik czy Ignacy KrasickiZamek w Lidzbarku Warmińskim to także najlepiej zachowana budowla, która znajdowała się na terenie byłego państwa zakonu krzyżackiego.

W północno-wschodniej części bryły zamku usytuowana jest wieża wysoka, a w pozostałych narożnikach stoją wieżyczki na konsolach. Nie tylko budowla, ale też jej dziedziniec przykuwa wzrok odwiedzających. Znajdujące się na nim krużganki sprawiają, że łudząco przypomina dziedziniec Królewskiego Zamku na Wawelu. Natomiast wewnątrz gmachu kryje się wiele dzieł sztuki z okresu średniowiecza. Co jeszcze wart zobaczyć będąc w Lidzbarku Warmińskim?

Lidzbark warmiński: atrakcje. Te miejsca trzeba zobaczyć podczas wycieczki 

Kolejną atrakcją wartą uwagi jest późnogotycka kolegiata św. Piotra i Pawła. Zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale też w środku. Wzrok przyciąga piękne gwiaździste sklepie oraz okazałe obrazy, a także rokokowe rzeźby czy barokowa chrzcielnica. Innym miejscem, które przyciąga turystów, jest dawny kościół ewangelicki będący najwybitniejszym przykładów architektury protestanckiej na Warmii. Podczas jego budowy w latach 1818-1823 inspirowano się różnymi stylami oraz epokami. Aktualnie mieści się tu cerkiew prawosławna. Tuż obok kościoła znajduje się przedbramie Bramy Wysokiej będący elementem murów obronnych. Na swoją listę atrakcji warto także wpisać:

  • neogotycki ratusz z XIX wieku,
  • budynek dawnego młyna,
  • kolejowa wieże ciśnień,
  • cmentarz miejski - uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce,
  • most drogowy przy ul. Kopernika,
  • zabytkowe domy znajdujące się przy ulicach: Placu Konstytucji 3 maja, Wysokiej Bramy, Kajki, Lipowej czy Kasprowicza.
Więcej o:
Copyright © Agora SA