"Europejska Hawana" staje się coraz popularniejsza. Turyści zachwycają się malowniczą perłą Bałkanów

Marzy ci się wyjazd na kilka dni z dala od Polski? To miejsce jest idealne na krótki city break. Nie bez powodu turyści nazywają je "europejską Hawaną". Znajdziesz tam wiele zabytków istotnych dla historii Europy, a wieczorny spacer wzdłuż rzeki będzie świetnym pomysłem na romantyczną randkę.

Jeśli masz dosyć miejskiego zgiełku, dzikich tłumów czy nieświeżego powietrza i marzy ci się kilkudniowy wypad w zupełnie inny klimat, to ta miejscowość jest właśnie dla ciebie. Nowy Sad zachwyca nie tylko pięknymi widokami i architekturą, ale także spokojem, jaki tam panuje. Śledząc oferty linii lotniczych można znaleźć bilety w naprawdę atrakcyjnej cenie, a lot z Polski zajmie tylko dwie godziny.

Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy warto odwiedzić Nowy Sad? To idealne miejsce na city-break

Nowy Sad to miasto położone w północnej części Serbii, leżące nad Dunajem. Stanowi ważne centrum gospodarcze i kulturalne tego kraju i nie bez powodu w 2021 roku ogłoszono je Europejską Stolicą Kultury. Z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, którzy nazywają to miejsce "europejską Hawaną" lub "serbskimi Atenami". To idealna propozycja na weekendowy city-break, ponieważ klimat panujący w Serbii jest nieco łagodniejszy niż w Polsce. W listopadzie termometry wykazują niekiedy nawet 20 stopni Celsjusza, a w grudniu temperatura spada tylko do kilku stopni powyżej zera. Nie ma tu tak srogiej zimy, jaka zaczyna nawiedzać Polskę, dlatego spacery urokliwymi uliczkami będą znacznie przyjemniejsze. Co więcej, jesienią i zimą nie ma tam tak wielu turystów jak to bywa w sezonie wakacyjnym. Dzięki temu będzie można w spokoju i bez kolejek zwiedzić najważniejsze zabytki.

Nowy Sad "serbskimi Atenami". Dlaczego turyści tak kochają to miejsce?

To serbskie miasto odwiedzają turyści z całej Europy. Jest kulturowym centrum kraju, ponieważ mieszka tu również sporo Węgrów i Rusinów, a miejscowy uniwersytet oferuje wykłady w wielu językach obcych. Nowy Sad jest ponadto bardzo dobrze skomunikowany. Chcąc wybrać się tam samolotem, należy lecieć do Belgradu. Niektóre linie lotnicze oferują podróż za jedyne 400 zł. Stamtąd szybko dostaniemy się na miejsce pociągiem. Miasto ma również dobre połączenie kolejowe do Budapesztu, dlatego nie trzeba się martwić o nudę, gdy zwiedzimy już wszystkie zabytki. Tych jednak bez wątpienia nie brakuje w Nowym Sadzie. Największą atrakcją jest monumentalna twierdza Petrovaradin, która swoimi rozmiarami zadziwi niejednego turystę. Jest otwarta dla gości przez cały rok, a oprócz eksponatów na jej terenie znajduje się obecnie galeria sztuki, kilka kawiarni, barów i restauracji, w których można zjeść kolację z pięknym widokiem na Dunaj. W Nowym Sadzie warto również zobaczyć plac Wolności znajdujący się w centrum miasta, ratusz, park miejski, Muzeum Wojwodiny i liczne galerie sztuki. Na koniec dnia można przejść się brzegiem Dunaju, skąd widać pięknie oświetloną twierdzę i mosty.

Więcej o:
Copyright © Agora SA