Najmłodszym uzdrowiskiem w Polsce jest wieś Latoszyn położona w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, w gminie Dębica. Status uzdrowiska nadano jej 7 grudnia 2022 roku, czyli prawie rok temu. Dołączyła ona tym samym do grona czterech miejscowości uzdrowiskowych na Podkarpaciu. Dlaczego jednak warto wybrać właśnie Latoszyn, jeśli interesuje nas ta część kraju?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Latoszyn ze swoich wód mineralnych był znany już w XVI wieku, a w XIX wieku powstał tu nawet cały zakład zdrojowo-kąpielowy, w którym skupiano się na pacjentach z chorobami stawów, skóry i z paraliżami. Niestety miejsce to jeszcze przed I wojną światową zdewastowały huragany. Kolejne trudności przyniosła II wojna światowa, kiedy to uzdrowisko w Latoszynie zostało zniszczone po raz drugi, a stare źródła wody mineralnej zasypano. Wiązało się to oczywiście później z koniecznością zrobienia nowych odwiertów, a także przeprowadzenia badań. W 1990 roku wody Latoszyna oficjalnie uznano za lecznicze, a sołectwa Latoszyn i pobliskie Podgrodzie otrzymały status obszaru ochrony uzdrowiskowej.
Od 2018 roku działa tu zakład leczniczy Latoszyn Zdrój. Przybywają tu głównie osoby zmagające się z chorobami zwyrodnieniowymi i reumatycznymi, nerwobólami i porażeniami, a także chorobami skóry, układu nerwowego i ruchowego. Ponadto wody siarczanowo-wapniowe będące głównym atutem uzdrowiska poprawiają przemianę materii. Warto wspomnieć tu też o tężni solankowej, kabinach Infra Red, komorach normobarycznych czy ulodomku. Ostatnia opcja jest szczególnie ciekawa, gdyż jest to specjalne pomieszczenie, w którym przebywamy w bezpośredniej bliskości pszczół, które oddzielone od nas są tylko siatką. Wytwarzane przez owady mikrowibracje i biopole mają korzystny wpływ na organizm pacjentów.
Wyjazd do Latoszyna wiąże się nie tylko z korzyściami zdrowotnymi. Wśród największych atrakcji należy wymienić zabytkowe ruiny XVI-wiecznej wieży mieszkalnej na terenie dawnego zespołu dworskiego, słynne wzgórze Palana Gera będące zarazem pierwszym leczniczym źródłem na tym terenie, punkt widokowy, zabytkowy cmentarz choleryczny oraz cerkiew. Nie zapominajmy też o wąwozie zdrojowym JAR.