Znamy najdroższe miasto do życia na świecie. Tam na luksusowe przyjemności nie pozwoli sobie każdy

Koszty utrzymania co roku drastycznie wzrastają, szczególnie w dużych miastach. Cały świat zmaga się z drożyzną, jednak to w tych miejscowościach "paragony grozy" spotkamy najczęściej. Oto najdroższe miasta do życia w 2023 r. Ranking nie zaskakuje.

Wzrosty cen i szeroko rozumiana inflacja widoczna jest na niemalże każdej płaszczyźnie. Zmaga się z nią cały świat, nie tylko Polska. Benzyna, jedzenie i produkty codziennego użytku są dziś tak drogie, że być może niebawem przeżyjemy globalny kryzys. To czarny scenariusz, jednak chcąc nieco zaoszczędzić, musisz wiedzieć, których miejsc lepiej unikać lub przygotować się tam na spory wydatek. Te miasta uznawane są za najdroższe na całym świecie. Mieszkańcy prowadzą tam iście luksusowe życie, na które przeciętnego Polaka niestety nie będzie stać. Gdzie jest najdrożej? Oto ranking.

Zobacz wideo Piotr Kuczyński: Inflacja będzie rosła. Dużo zależy od tego, co postanowi nowa władza

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najdroższe miasto do życia 2023. Pierwsze miejsce należy się dwóm miejscowościom

Przygotowany przez Economist Intelligence Unit raport trafił już jakiś czas temu do sieci. Przeanalizowano różne czynniki, aby sprawdzić, gdzie jest najdrożej i ku zdziwieniu wielu na podium znalazły się więcej niż 3 miejscowości.

Pierwsze miejsce należy do dwóch popularnych i jakże luksusowych miast. Statuetka z numerem jeden należy się miastu Zurych w Szwajcarii i miastu-państwu w Azji Południowo-Wschodniej, czyli Singapurowi. Co ciekawe Singapur już po raz dziewiąty utrzymuje swoją pozycję, remisując tym razem z Zurychem, który to dla porównania rok temu zajął szóste miejsce.

Na następnym, trzecim miejscu znalazł się Nowy Jork ex aequo z Genewą - według badań ceny wzrosły tam o 1,9 procent. Piąte miejsce należy wędruje do Hongkongu. Jak lista przedstawia się dalej?

  • Los Angeles
  • Paryż
  • Tel Awiw i Kopenhaga
  • San Francisco.

Jak widać, w pierwszej dziesiątce nie znalazło się żadne miasto z Polski, to dobry znak. Co ciekawe, największe spadki w rankingu zanotowały głównie rosyjskie miasta, takie jak Moskwa i Sankt Petersburg. Wszystko przez sankcje, które osłabiły pozycję rubla. 

Tak wzrosły ceny w 2023 r. Życie nie należy do najtańszych, lecz na horyzoncie widać poprawę

Według badań EIU średnie koszty utrzymania wzrosły w tym roku o 7,4 procent, a najszybciej rosły ceny żywności. Warto jednak zauważyć, że wzrost jest nieco mniejszy niż ten z poprzedniego roku - w 2022 r. z badań wynikało, że wynosił on 8,1 procent.

Kolejną pozytywną informacją jest fakt, że ceny mediów, które to rok temu zanotowały największy wzrost, aktualnie zostały dotknięte najmniejszą inflacją. Z pewnością w kolejnych latach zauważymy kolejne spadki na innych płaszczyznach - dlaczego?

Nagły kryzys wysokich cen pojawił się głównie ze względu na wybuch pandemii, jednak teraz gdy sytuacja jest już dość dobrze ustabilizowana, można spodziewać się wyników tylko lepszych dla naszych portfeli. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.