Najstarszym uzdrowiskiem w Polsce okazują się być Cieplice Śląskie-Zdrój, które obecnie stanowią część Jeleniej Góry w województwie dolnośląskim. Położone są dokładnie wzdłuż rzeki Kamiennej, w środkowej części Obniżenia Jeleniej Góry, które wchodzi w skład Kotliny Jeleniogórskiej. Według legendy tutejsze źródła miały zostać odkryte już w 1175 przez księcia Bolesława Wysokiego podczas polowania na jelenia. Oficjalnie jednak za początki uzdrowiska uznaje się rok 1281.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Cieplice Śląskie-Zdrój na przestrzeni lat były cenione przez wielu pacjentów, wśród których nie zabrakło ważnych osobistości. Należeli do nich m.in. Johann Wolfgang Goethe, król Fryderyk Wilhelm III, późniejszy prezydent USA John Quincy Adams, Hugo Kołłątaj czy Józef Wybicki. Najbardziej jednak uzdrowisko szczyci się uznaniem polskiej królowej Marysieńki Sobieskiej, która z dobrodziejstw tego miejsca korzystała ze swoim licznym dworem w 1687 roku. Co dokładnie wpływa na poprawę stanu zdrowia osób odwiedzających uzdrowisko?
Cieplice są cenione przede wszystkim ze względu na swoje wody termalne, które mają od 16 do 22 tysięcy lat. Są one słabozmineralizowane i nasycone fluorem oraz krzemionką. Ich temperatura wynosi od 37 do 87 stopni Celsjusza. Co ciekawe, wody cieplickie są najgorętszymi w Polsce. Takie rozgrzanie organizmu zapobiega tworzeniu się kamieni w układzie moczowym, zwiększa mineralizację kości, zapobiega próchnicy zębów, zwiększa mikcję i diurezę oraz działa antybakteryjnie, a ponadto przyjmuje się, że obniża poziom cholesterolu we krwi. Poza kąpielami i innymi zabiegami z zakresu wodolecznictwa lecznicza woda jest również powszechnie wykorzystywana do picia. W ogólnym ujęciu uzdrowisko Cieplice skupia się na trzech podstawowych grupach: rehabilitacji narządu ruchu, leczeniu chorób układu moczowego oraz okulistyce.
Uzdrowisko Cieplice położone jest na wysokości 350 metrów n.p.m. w centrum Kotliny Jeleniogórskiej i otaczają je cztery pasma górskie: Karkonosze, Izery, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Są to zatem doskonałe warunki dla osób ceniących bardziej aktywny wypoczynek. Wędrówki po górach warto uzupełnić wypadem na narty, gdyż w pobliżu znajdują się takie ośrodki narciarskie jak Karpacz, Szklarska Poręba, Jakuszyce, Dziwiszów oraz czeski Harrachov. Miłośników historii z kolei z pewnością zainteresuje spacer z przewodnikiem po samych Cieplicach.