Morskie Oko przyciąga masę turystów nie tylko latem. Nawet teraz wiele osób decyduje się na wycieczkę tatrzańskimi szlakami. Jeszcze niedawno władze parku apelowały o odpowiednie przygotowania wobec nagłych opadów śniegu, a teraz przestrzegają przed wzrostem temperatur. Skutkiem nagłych zmiany pogody są rozmarzające stawy. Cienki lód może w każdej chwili się załamać.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Przedstawiciel Tatrzańskiego Parku Narodowego zwrócił się do turystów, którzy spacerują po Morskim Oku. Do tej pory ryzyko nie było tak duże, jednak teraz sytuacja nieco się zmieniła.
Apeluję o niewchodzenie na tafle Morskiego Oka. Jest odwilż, a na najbliższy tydzień zapowiadane są temperatury powyżej zera. Przy większej grupie ludzi na tafli zagrożenie załamaniem jeszcze bardziej wzrasta. Lód jest jeszcze cienki i niestabilny. Lepiej się zastanowić, zanim wejdzie się na lód
- apeluje leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego, Grzegorz Bryniarski, cytowany przez Onet. Zignorowanie tego ostrzeżenia może zakończyć się tragicznie, dlatego wybierając się nad Morskie Oko, warto korzystać wyłącznie ze szlaków turystycznych. Ta sama sytuacja dotyczy również innych, pobliskich akwenów.
Jak się pod wami nie załamie, to się wam do butów naleje. (...) Przy dużej grupie osób, zagrożenie jeszcze bardziej wzrasta. (...) Zastanówcie się siedem razy, zanim na ten lód wejdziecie, żeby jednak szczęśliwie wrócić
- słyszymy na nagraniu na Facebooku. W okresie jesienno-zimowym warunki w polskich górach potrafią być niezwykle zaskakujące - istone jest, aby stale kontrolować komunikaty i stosować się do zaleceń ekspertów. Choć w przypadku Morskiego Oka mówi się o wzroście temperatur, w wyższych partiach gór wciąż panuje iście zimowa aura.
W wyższych partiach Tatr wciąż panują zimowe warunki, które utrudniają turystykę. Duża ilość śniegu uniemożliwia swobodne spacerowanie, ponieważ silny wiatr formuje niemałe zaspy. Takie podróżowanie wymaga doświadczenia oraz znajomości terenu. Co więcej, niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, taki jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC oraz odpowiedni ubiór. Osoby, które wybierają się na górskie szlaki, powinny również dokładnie zaplanować trasę, ponieważ dodatkowym utrudnieniem jest to, że dość szybko robi się ciemno. Przedstawiciele parku przypominają, że podróżowanie po zmroku może nie być najlepszym pomysłem.