Zabytek z Dolnego Śląska doceniony na całym świecie. Turyści nazywają go "drewnianym cudem architektury"

Ta budowla została zbudowana w mniej niż rok i nie użyto do tego ani jednego gwoździa. Dziś wydaje się być to abstrakcją, lecz dokonali tego mieszkańcy w 1657 r. Zachwycający drewniany cud architektury został wpisany na listę UNESCO i znajduje się w Polsce. Będąc w tej okolicy, warto go odwiedzić.

Drewniany cud architektury, który znajduje się w Polsce, został doceniony przez wielu już lata temu. Piękny zabytek każdego roku zachwyca turystów z całego świata barokowym stylem, przepychem i estetyką. Historia zbudowania świątyni jest bardzo ciekawa i sięga XVII wieku. O jakim miejscu na mapie naszego kraju mowa? Ten zabytek znajduje się w województwie dolnośląskim.

Zobacz wideo Jak pokolenie "Z" wyobraża sobie ślub?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Perła na mapie Dolnego Śląska pochodzi z XVII wieku. Taki zabytek to prawdziwy skarb

Kościół Pokoju w Świdnicy nazywany jest drewnianym cudem architektury - dlaczego? Chcąc to wyjaśniać, musimy cofnąć się o ponad 360 lat. Tę niepowtarzalną świątynię zbudowano na mocy traktatu westfalskiego zawartego w 1648 roku. Jak czytamy na stronie samorzad.nid.pl, prace budowlane rozpoczęły się w 1656 roku, a cała budowa trwała dziesięć miesięcy, ponieważ Cesarz Ferdynand III Habsburg zgodził się na to tylko pod warunkiem, że z wszelkimi pracami mieszkańcy uporają się w 365 dni. Co ciekawe, w momencie budowania świątyni nie użyto ani jednego gwoździa. To z pewnością nie było łatwym wyzwaniem, lecz udało się i pierwsze nabożeństwo odbyło się tam już 24 czerwca 1657 r. Dziś świątynia jest oblegana, a odwiedzający zachwycają się jej wnętrzem. Co można zobaczyć w środku?

Kościół Pokoju w Świdnicy na liście UNESCO. Wnętrza zachwycają turystów i mieszkańców od lat

Kościół Pokoju w Świdnicy jest największą barokową świątynią na świecie, którą warto odwiedzić, będąc w okolicy tej miejscowości. Obiekt został zbudowany na planie krzyża greckiego, a w środku niemalże każdy turysta popada w zachwyt. Wchodząc tam, nie do końca wiadomo, na czym konkretnie skupić wzrok, ponieważ niepowtarzalnych elementów jest tak wiele. Świątynia w środku jest całkowicie drewniana, a niemalże każdy jej skrawek wypełniają przepiękne zdobienia. Nie ma więc się co dziwić, że budowla została doceniona i wpisana na listę UNESCO już 22 lata temu. Dokładnie 13 grudnia 2001 roku Kościół Pokoju w Świdnicy dołączył do grona jednych z najpiękniejszych zabytków na całym świecie. 

Data 13.12.2001 zmieniła na zawsze bieg historii, to właśnie wtedy, podczas 25. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Helsinkach, kościół został wpisany na listę. 

- czytamy w poście na Facebooku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.