Szopki bożonarodzeniowe co roku zachwycają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest to doskonały sposób na połączenie religijnej symboliki z kreatywnością. Co prawda, stworzenie największej szopki nie jest najbardziej nietypowym pomysłem, ale i tak to bardzo imponujące osiągnięcie, zwłaszcza gdy mówimy o skali europejskiej. Aby zobaczyć ją na własne oczy, wystarczy wybrać się do Wielkopolski.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Największa szopka w Europie już od lat powstaje w klasztorze franciszkanów przy placu Bernardyńskim w Poznaniu. Warto podkreślić, że mowa tu o szopkach ruchomych zbudowanych wewnątrz świątyni. Instalacja obejmuje kilkaset figur, w tym Świętą Rodzinę, pasterzy, królów, a także zwierzęta. Ogromne wrażenie robią również ich rozmiary, gdyż są naturalnej wielkości. W sobotę franciszkanie podzieli się na swoim profilu na Facebooku aktualizacją z budowy tegorocznego żłóbka.
Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż... a największy żłóbek w Europie już prawie gotowy
- czytamy w poście. Na zdjęciach widzimy natomiast metalowe konstrukcje, drewniane belki, niebieskie płachty materiału i oczywiście wspomniane postaci. Poznańska szopka betlejemska będzie także odpowiednio oświetlona reflektorami, co zawsze dodaje całej scenie uroku. W zeszłym roku instalacja miała 30 metrów głębokości i 16 metrów wysokości. Dokładne wymiary tegorocznej odsłony poznamy już wkrótce, choć z reguły szopka co roku staje się większa.
Żłóbek w klasztorze franciszkanów w Poznaniu zostaje okrzyknięty największym w Europie już od kilku lat, ale sama tradycja jest znacznie dłuższa. Jak informuje "Głos Wielkopolski", poznańscy zakonnicy budują szopkę betlejemską od lat 50. XX wieku. Zwyczaj ten zapoczątkował jednak święty Franciszek, który już w XIII wieku stworzył we włoskim Greccio szopkę naturalnych rozmiarów. Zachwyciła ona wiernych na tyle, że kontynuowano budowę podobnych konstrukcji. Trudno zresztą się temu dziwić. W okresie bożonarodzeniowym do poznańskich franciszkanów zjeżdżają turyści z całego kraju, żeby tylko zobaczyć największą ruchomą szopkę w Europie. Jest ona dostępna dla każdego odwiedzające tak długo, jak instalacja pozostaje w świątyni. W zeszłym roku był to 2 stycznia.