Zdobycie ich to marzenie wielu osób. Jakie szczyty należą do Korony Gór Polski? Jest ich blisko 30

Zdobycie Korony Gór Polski to cel niejednego miłośnika wspinaczki. Szczyty do niej należące obejmują wszystkie pasma górskie w Polsce. Wyzwanie to może podjąć praktycznie każdy, choć najpierw powinniśmy zapoznać się z wymogami formalnymi. Wyjaśniamy, czym jest Korona Gór Polski i jak ją zdobyć.

Wspinaczka górska to niezwykle popularne hobby, które niesie ze sobą wiele korzyści. Jest to okazja do podziwiania piękna polskich gór, a także zadbania o naszą kondycję fizyczną. Co ważne, ze względu na różnorodność stopnia trudności szlaków nie musimy być wcale szczególnie wysportowani, by zacząć tę przygodę. Jeśli jednak mamy ambicje na coś bardziej wymagającego, wówczas Korona Gór Polski będzie idealnym wyzwaniem.

Zobacz wideo Wybierasz się w góry? Bądź ostrożny i sprawdź, jak się przygotować

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Korona Gór Polski: wykaz szczytów. Ich zdobycie do prawdziwe wyzwanie, ale jest warte próby

Korona Gór Polski została oficjalnie ustanowiona w 1997 roku i tworzy ją 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Zaliczają się do tego:

  1. Rysy - Tatry
  2. Babia Góra - Beskid Żywiecki
  3. Śnieżka - Karkonosze
  4. Śnieżnik - Masyw Śnieżnika
  5. Tarnica - Bieszczady
  6. Turbacz - Gorce
  7. Radziejowa - Beskid Sądecki
  8. Skrzyczne - Beskid Śląski
  9. Mogielica - Beskid Wyspowy
  10. Wysoka Kopa - Góry Izerskie
  11. Rudawiec - Góry Bialskie
  12. Orlica - Góry Orlickie
  13. Wysoka - Pieniny
  14. Wielka Sowa - Góry Sowie
  15. Lackowa - Beskid Niski
  16. Kowadło - Góry Złote
  17. Jagodna - Góry Bystrzyckie
  18. Skalnik - Rudawy Janowickie
  19. Waligóra - Góry Kamienne
  20. Czupel - Beskid Mały
  21. Szczeliniec Wielki - Góry Stołowe
  22. Lubomir - Beskid Makowski
  23. Biskupia Kopa - Góry Opawskie
  24. Chełmiec - Góry Wałbrzyskie
  25. Kłodzka Góra - Góry Bardzkie
  26. Skopiec - Góry Kaczawskie
  27. Ślęża - Masyw Ślęży
  28. Łysica - Góry Świętokrzyskie

Aby zaliczyć je wszystkie, będziemy musieli pokonać ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. To jednak nie wystarczy. Nasze wysiłki muszą bowiem zostać odpowiednio zweryfikowane. Jak należy to zrobić?

Korona Gór Polski: jak zaplanować? Klub Zdobywców Korony Gór Polski i książeczka to pierwsze kroki

Jeśli marzy nam się zdobycie Korony Gór Polski, to w pierwszej kolejności powinniśmy zapisać się do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski, który obecnie ma już ponad 120 tysięcy członków. W tym celu należy wypełnić specjalną deklarację (dostępną na oficjalnej stronie), wydrukować ją i przesłać na adres Klubu. Co ciekawe, o członkostwo mogą ubiegać się nawet dzieci już od siódmego roku życia. W terminie do 30 dni od przyjęcia naszego zgłoszenia powinniśmy dostać naszą książeczkę, która będzie odgrywać kluczową rolę w trakcie naszej podróży przez polskie góry. To właśnie w niej będziemy zbierać pieczątki potwierdzające zdobycie danego szczytu. Te z kolei są dostępne na szczycie lub w wybranych punktach w najbliższym mieście. Informacje te najlepiej sprawdzać indywidualnie dla każdego miejsca. Ważne są również zdjęcia z datą.

Gdy już się nam uda zdobyć wszystkie szczyty i zostanie to odpowiednio zweryfikowane, otrzymamy odznakę i zostaniemy wpisani na listę zdobywców. Warto zaznaczyć, że nie wiąże się to z żadnym limitem czasowym. Oczywiście możemy go sobie narzucić sami, ale Klub Zdobywców tego nie kontroluje.

Więcej o: