Wspomniana budowla to zabytkowy pałac we wsi Bożków w Kotlinie Kłodzkiej, w powiecie kłodzkim w województwie dolnośląskim. Na pierwszy rzut oka przypomina zarys doskonale znany z logo Disneya, czyli Neuschwanstein. Niestety, choć polski budynek jest też związany z kinematografią, to jego los był raczej trudny. Niebawem może to się jednak w końcu odmienić, ponieważ pałac w Bożkowie szuka nowego właściciela.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Początki pałacu w Bożkowie sięgają XVI wieku, ale swoją obecną formę zaczął przyjmować dzięki hrabiemu von Magnisowi, który w 1813 roku kazał wybudować na górze Grodziszcze wieżę widokową. Kolejnym ważnym rokiem był 1870, kiedy to pałac stanął w ogniu. Już rok później rozpoczęto jego odbudowę będącą jednocześnie ostatnią przebudową budynku w stylu neorenesansowym, który można podziwiać do dziś. Po 1945 roku pałac przeszedł na własność skarbu państwa. Legenda głosi, że rodzina von Magnis przed opuszczeniem posiadłości ukryła swoje kosztowności pod betonowym basenem. Doglądał ich kamerdyner, ale najwyraźniej był przy tym nadgorliwy, czym wzbudził ciekawość mieszkańców wsi. Ci z kolei odkryli skrytkę, kosztowności rozkradziono, a sprawa trafiła na milicję. Służby ponoć dokonały aresztowań złodziei, a wiele skarbów odnaleziono. Nie wiadomo jednak, co się później z nimi stało.
Po 1950 roku w pałacu mieściły się różne szkoły agrotechniczne, a ostatnią z nich był Zespół Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich, który działalność zakończył w 2002 roku. Budynek kilkukrotnie zmieniał właścicieli, ale każdy z nich zaniedbywał prace mające na celu zabezpieczenie zabytku, co doprowadziło go do fatalnego stanu. W tym roku ponownie trafił na sprzedaż. Czy zatem jego los może się w końcu odmienić?
Osoby zainteresowane nabyciem pałacu w Bożkowie muszą liczyć się z wydatkiem w wysokości 6,7 milionów złotych. Taka kwota widnieje w ogłoszeniu. Nie jest to więc oferta skierowana do każdego. Warto jednak mieć na uwadze, że w zamian dostajemy 4000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej pałacu, a kubatura budynku wynosi 3600 metrów sześciennych. Cała działka ma natomiast powierzchnię 4,72 hektara, z czego trzy hektary zajmuje park we francuskim stylu z pawilonem ogrodowym. Ponadto staniemy się właścicielami miejsca, gdzie kręcono produkcje takie jak film historyczny "Filip", "Dreszcze" z Markiem Kondratem i Bogusławem Lindą, "Ciemno, prawie noc", "Legenda", "Brigitte Bardot cudowna", "Władcy przygód" czy "Ze Network" z Davidem Hasselhoffem.