TOPR ostrzega turystów: Duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Jak długo potrwa zagrożenie?

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe opublikowało ważny komunikat w sprawie zagrożenia lawinowego. "Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu" - ostrzegają turystów ratownicy TOPR. Do kiedy potrwa ostrzeżenie i jakie są prognozy na kolejny dzień?

Początek roku to czas, kiedy wiele osób wybiera się w góry. Jednak, zanim wyruszymy zdobywać kolejne szczyty, musimy sprawdzić aktualne ostrzeżenia. Okazuje się, że w środę wiele osób może zrezygnować z wędrówki szlakami. Wszystko przez zagrożenie lawinowe.  

Zobacz wideo Policyjni piloci i ratownicy TOPR pomogli kobiecie, która złamała nogę na górskim szlaku

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pogoda: Tatry. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega przed lawinami 

Ratownicy TOPR wydali po południu 2 stycznia 2023 roku (wtorek) komunikat w sprawie znacznego zagrożenia lawinowego. Pogarszające się warunki w Tatrach spowodowały jego wzrost do trzeciego stopnia. Według aktualnych informacji alert będzie obowiązywać do środy do godziny 20. Jednak prognozy nie wskazują na nadejście poprawy. Z przewidywań ratowników wynika, że także w czwartek turyści będą musieli nieco zmienić swoje plany i zrezygnować z niektórych wypraw.  

TOPR lawiny. Ratownicy ostrzegają przed niesprzyjającymi warunkami w górach

W informacji opublikowanej na oficjalnej stronie TOPR czytamy, że obecnie pokrywa śnieżna na licznych stromych stokach jest związana w stopniu umiarkowanym lub słabym. "Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie" - ostrzegają przed niebezpieczeństwem ratownicy. Dodają, że panujące w górach warunki są w znacznej mierze niekorzystne. W notatce pojawiła się także wzmianka na temat wyprawy w Tatry podczas trwającego właśnie alertu. Ratownicy podkreślają, że poruszanie się po górach w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia, jak również umiejętności i posiadania bardzo dużej zdolności do oceny wystąpienia lokalnego zagrożenia lawinowego. Ponadto apelują, aby turyści unikali stromych stoków, ze szczególnym uwzględnieniem tych wskazanych w komunikacje, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.

Na skutek działalności wiatru pokrywa śniegowa rozmieszczona nierównomiernie. W pobliżu grani miejsca wywiane sąsiadują z depozytami śnieżnymi utworzonymi przez wiatr. Depozyty te umieszczone są również we wszelkich zagłębieniach terenowych oraz pod ścianami. Te 'swoiste pułapki' leżą na starej zlodowaciałej warstwie i są słabo z nią związane. Prognozowany porywisty wiatr wraz z opadami śniegu!!

- czytamy w komentarzu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego do komunikatu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.