Malowniczy rezerwat z zamkiem wodnym wygląda jak z bajki. To idealne miejsce na rodzinny wypad za miasto

Rezerwaty przyrody w Polsce zawsze są ciekawą opcją do rozważenia na weekend. Sprawdzą się także zimą, gdy pogoda pozornie nie dopisuje spacerom. Tym razem przyjrzymy się jednemu z mniej popularnych obiektów tego typu. Choć jest niewielki, urzeka turystów niepowtarzalnym urokiem.

Podczas zimowych miesięcy często szukamy wymówek, aby czas wolny spędzać w ciepłym domu. Tymczasem przyroda potrafi zachwycać o każdej porze roku i warto się o tym przekonać na własnej skórze. Dolina Huczka nada się do takiej wyprawy idealnie. Trasa prowadząca przez ten rezerwat przyrody nie jest długa, więc każdy powinien sobie z nią poradzić, mimo że niektóre odcinki bywają bardziej wymagające. Jednak malownicze widoki nie pozwolą nam skupiać się na ewentualnym zmęczeniu.

Zobacz wideo Zuzanna Rudzińska-Bluszcz: Tylko 1 proc. powierzchni Polski stanowią obszary chronione

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dolina Huczka: urokliwy rezerwat przyrody. Ten kierunek będzie idealny na weekendowy wypad

Dolina Huczka to leśny rezerwat przyrody w województwie pomorskim, w gminie Kołczygłowy, będący zarazem częścią Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, który zajmuje powierzchnię 11,95 hektarów. Oficjalnie został utworzony w 2007 roku. Dostępna tam trasa ma natomiast cztery kilometry, a przez leśne tereny poprowadzą nas drewniane mostki i schodki. Co jeszcze będziemy mieli okazję podziwiać?

Naszą przygodę z Doliną Huczka będziemy musieli zacząć na parkingu przy przystani kajakowej w Gałąźni Małej, skąd żółtym szlakiem dostaniemy się do rezerwatu. Wkrótce powinniśmy zobaczyć jedną z najstarszych w Europie elektrowni wodnych na rzece Słupi, która jednocześnie wyznacza początek ścieżki przyrodniczej. Ruszając dalej, natrafimy na punkty dydaktyczne, a także piękny zamek wodny. Wspomniana już przystań kajakowa będzie natomiast urozmaiceniem w cieplejszych miesiącach. Jest to zatem miejsce, do którego warto wracać.

 

Jaki jest największy rezerwat przyrody w Polsce? Tereny te stanowią ważny element ochrony środowiska

Rezerwaty przyrody stanowią istotny element ochrony fauny i flory w naszym kraju.

Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi

- definiuje ten teren ustawa o ochronie przyrody, cytowana na stronie rządowej przy okazji akcji #OtoRezerwat. W sumie w Polsce mamy ponad 1500 rezerwatów przyrody, przy czym najwięcej z nich znajduje się w województwie mazowieckim: aż 189, czyli ponad dwa razy więcej niż średnia krajowa. Poza tym warto tu wspomnieć największy z polskich rezerwatów, czyli Słynne Stawy, czy też najstarszy, którym są Cisy Staropolskie.

Więcej o: